KOMPETENCJE CZYTELNICZE

Wiersze ocalają to, co podeptane…

30 stycznia 2017r. uczniowie klas IV-VI ZGiSP w Janiszewicach uczestniczyli w Wieczorze poetyckim poświęconym twórczości ks. Jana Twardowskiego. Spotkanie zostało zorganizowane z okazji 11-tej rocznicy śmieci księdza Jana.
W rolę prowadzącej wcieliła się uczennica klasy IV a Julia Kosztowna. O najważniejszych faktach z życia księdza przypomniał uczeń klasy VI b Filip Mikosiński, który przygotował prezentację multimedialną. Ze szczególną uwagą podziwialiśmy wiersze prezentowane przez uczniów, którzy przedstawili własne interpretacje tekstu. Wszyscy zostali nagrodzeni gromkimi brawami.
Jesteśmy przekonani, że tego typu spotkanie to dobry sposób na uczczenie pamięci naszego patrona i upowszechnianie Jego dorobku poetyckiego, bo jak sam mówił Wiersze ocalają to, co podeptane.

KONKURS NA NAJCIEKAWSZĄ OKŁADKĘ KSIĄŻKOWĄ

W szkole ogłoszono konkurs związany z czytelnictwem. Zadaniem uczniów było opracowanie graficzne okładki książki, która zrobiła na czytelniku największe wrażenie. Zwycięska książka dodatkowo miała zostać zakupiona do szkolnej biblioteki. Konkurs zorganizowały: pani Aneta Sitek-Rutkowska, która oceniała prace pod względem wykonania graficznego, oraz pani Justyna Ignatowska odpowiedzialna za ocenę merytoryczną okładek. Zwycięskim tytułem okazała się książka "Peter Nimble i magiczne oczy" oraz "Harry Potter i magiczna oczy".

KSIĄŻKI NASZYCH EUROPEJSKICH PRZYJACIÓŁ

Obchodząc tegoroczny szkolny DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH postanowiliśmy przedstawić naszym kolegom książki i bohaterów literackich charakterystycznych dla niektórych europejskich krajów.

Nie było to dla nas trudne zadanie ponieważ niejednokrotnie mieliśmy okazję m.in. na języku polskim omawiać lektury obcych autorów. W niektórych przypadkach zaskoczyliśmy jednak widzów pomysłem na prezentację wybranych książek. Mogliśmy m.in. obejrzeć przepiękny taniec z książką wykonany przez uczennicę klasy Ib, a także "najnowszą wersję" mitu "Sąd Parysa".
Na scenie pojawili się także "Nędznicy" Victora Hugo, czy "Don Kichot z La Manchy" Miguela de Cervantesa.

„GRA ULICZNA”

W piątek 23 września pięcioosobowa drużyna uczniów z gimnazjum miała okazję uczestniczyć w imprezie pod hasłem „Zduńska Wola-miasto nieznane” organizowanej m.in. przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. J.Szaniawskiego oraz Towarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli.

W ramach imprezy uczniowie uczestniczyli w GRZE ULICZNEJ polegającej na odnajdywaniu miejsc charakterystycznych dla historii i kultury Zduńskiej Woli wg opisów i wykonywaniu zadań związanych z tymi miejscami. A uczniowie musieli m.in. odpowiadać na pytania o sławnych ludzi urodzonych w Zduńskiej Woli, rozwiązać krzyżówkę i ułożyć puzzle, znaleźć relikwię czy odszukać artykuły pisane przez o.M.M.Kolbe.

Drużyna z naszej szkoły w składzie:
· Monika Włodarczyk kl.II
  • ·       Konrad Lis kl. II
  • ·       Jan Galewicz kl.II
  • ·       Hubert Gruda kl. III
  • ·       Jakub Janeczek kl. III
  • ·       pod opieką pani Renaty Walocha

po zaciętej dogrywce zdobyła I miejsce.

„ZDUŃSKA WOLA - MIASTO ZNANE - NIEZNANE”

Wrześniowa pogoda sprzyja spacerom. Kultywując powiedzenie "cudze chwalicie ... swego nie znacie" postanowiliśmy wraz z uczniami gimnazjum wybrać się na wycieczkę, mającą na celu poznanie/zwiedzanie ważnych dla Zduńskiej Woli miejsc. A były to:

1. Zduńskowolskie Centrum Integracji Ratusz, gdzie dzięki uprzejmości władz mogliśmy z wieży widokowej podziwiać panoramę miasta;

2. Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola;
3. kościół ewangelicko-augsburski;
4. Nekropolię
Zboru Chrześcijan Babtystów;
5. Muzeum ks.A.Orione;

6. Muzeum o.M.M.Kolbe;

7. Browar Staropolski

8. miejsce, gdzie znajduje sie schron cywilny z czasów wojny

9. Miejską Bibliotekę Publiczną im.J.Szaniawskiego w Zduńskiej Woli

SPOTKANIE AUTORSKIE
Andrzej Sznajder

W ramach odbywającej się GRY ULICZNEJ, Miejska Biblioteka Publiczna im. J.Szaniawskiego w Zduńskiej Woli zorganizowała spotkanie autorskie z dziennikarzem, historykiem i pisarzem Andrzejem Sznajderem, autorem historycznej książki „Sekrety Sieradza i Zduńskiej Woli”. Andrzej Sznajder jako niezależny dziennikarz współpracuje z łódzkim miesięcznikiem kulturalnym „Kalejdoskop”, lwowskim „Kurierem Galicyjskim” i białoruskim „Magazynem Polskim”. Na spotkaniu opowiadał młodym gimnazjalistom co skłoniło go do napisania "Sekretów...". A opowiadał niezwykle ciekawie. Jedna z zapowiedzi tej książki brzmi: "Po wielowiekowej rywalizacji drogi Sieradza i Zduńskiej Woli splatają się w książce, która opowiada o ich największych sekretach. Zapraszamy do odkrycia historii przeklętego dworu nad rzeczką Tymianką i mrocznego wnętrza sieradzkiego Alcatraz. Poznajmy specjalne gatunki piwa, które niegdyś zduńskowolski browar ważył dla kobiet i… dzieci. Sieradz pochwali się Lwem Starowiczem, a Zduńska Wola swoim Nikiforem! Antoni „Antoine” Cierplikowski stanie się fryzjerem królów i królem fryzjerów, a Michał Faktor wymyśli make-up i odmieni wygląd kobiecych twarzy na całym świecie. Historie księdza Brzezińskiego, Apteki Staromiejskiej, noblistki Ady Yonath czy pocztowego szlaku zainteresują nie tylko mieszkańców obu miast."