książka miesiąca

Podobny obraz
       Niedawno przeczytałyśmy, bardzo fajną książkę pt. "Ten Obcy" Ireny Jurgielewiczowej, która opisywała wakacyjne przygody przyjaciół mieszkających w Olsztynach. Książka przybliża nam życie Uli, Pestki, Mariana i Julka oraz tytułowego bohatera Zenka. Zenek miał bardzo trudną sytuacje rodzinną. Jego matka zmarła, a ojciec był alkoholikiem i się nim nie zajmował.
       Chłopiec postanowił uciec z domu. Chciał za wszelką cenę odszukać wuja. Miał nadzieję, że znajdzie u niego dom. Niestety po drodze skaleczył sobie nogę i musiał zatrzymać się w Olsztynach, dopóki nie wyzdrowieje. Na szczęście znalazł przyjaciół, którzy postanowili się nim zaopiekować. Zenek zamieszkał na wyspie Uli, Pestki, Mariana i Julka. Codziennie go tam odwiedzali. Jednak z początku chłopiec im nie ufał.  Po pewnym czasie uwierzył w ich dobre chęci. Czy Zenek odnajdzie swojego ukochanego wuja?    A może zamieszka w Olsztynach na stałe? Tego musicie dowiedzieć się sami.
      Książka Ireny Jurgielewiczowej  jest godna polecenia. Nauczyła nas, że nikogo nie możemy nazywać "obcym" nawet jeśli ma inny kolor skóry czy różni się od nas stanem materialnym. Zawsze możemy się z nim zaprzyjaźnić i musimy pamiętać, że każdy z nas ma jakieś wady, które innym nie muszą się wcale podobać.

GRUDZIEŃ

10-letni niewidomy Peter Nimble jest bezdomnym sierotą, który aby przeżyć, zmuszony jest kraść. Pewnego popołudnia Peter włamuje się do objazdowego sklepu i kradnie szkatułkę z trzema parami magicznych oczu. Kiedy przymierza pierwszą z nich, zostaje w magiczny sposób przeniesiony na tajemniczą wyspę. Tam otrzymuje niezwykle trudne zadania - ma udać się do Zaginionego Królestwa i uratować jego mieszkańców. Chłopiec wyrusza w pełną przygód, niebezpieczną wyprawę, u kresu której być może odkryje być przeznaczenie. Urzekająca opowieść dla wszystkich fanów Piotrusia Pana i Harry`ego Pottera.

LISTOPAD

Kiedy powstało 7 części Harrego Pottera, jego autorka powtarzała, że nie napisze już kolejnej. Tak się jednak nie stało. “Harry Potter i przeklęte dziecko”, bo o tej książce mowa, nawiązuje do “Harrego Pottera i Insygniów Śmierci”. Nie będzie to jednak tradycyjna powieść tak jak poprzednie części Harrego, ale książkowa wersja sztuki teatralnej.

O czym zatem przeczytają fani Harrego w „Harry Potter AND the Cursed Child”? Akcja książki rozgrywa się 19 lat po wydarzeniach opisanych w Insygniach Śmierci. Poznamy dalsze losy głównych bohaterów, szczególnie Harrego, który w sztuce będzie już mężem i ojcem trójki dzieci. Obecnie Harry pracuje w Ministerstwie Magii jako ten, który ściga złoczyńców. Głównym wątkiem opowieści będą perypetie najmłodszego syna czarodzieja, który zmuszony jest nosić piętno rodzinnego dziedzictwa. Albus wcale nie jest szczęśliwy z tego powodu. W pewnym momencie wydarzenia z przeszłości i teraźniejszości zaczynają się łączyć, co doprowadza do tego, że Harry wraz z synem poznają kłopotliwą prawdę. Będą zmuszeni po raz kolejny walczyć z ciemnymi mocami.

PAŹDZIERNIK

"Osobliwy dom pani Peregrine" to ekscytujący thriller dla młodzieży. Wprowadza czytelnika do niesamowitego świata osobliwców, pełnego niezwykłych postaci i przerażających potworów.

Młody Jacob po tajemniczej śmierci dziadka wyrusza na odciętą od świata wyspę, by zgłębić jej tajemnice. Świat realny zaczyna przeplatać się z osobliwcami ze starych fotografii. Kiedy jednak chłopak trafia w ruiny osobliwego domu pani Peregrine, odkrywa, że dzieci stamtąd były nie tylko tajemnicze, ale i niebezpieczne. Może więc nie bez powodu zostały izolowane?

Fascynujący, trzymający w napięciu thriller, ozdobiony starymi niecodziennymi ilustracjami stał się kanwą filmu, który wyreżyserował sam Tim Burton. Niniejsze wydanie Osobliwego domu ozdobione jest kadrami z filmu - jednego z najbardziej wyczekiwanych obrazów ostatnich lat.

WRZESIEŃ

Razem z narratorem poznajemy pewne epizody z życia panienki Meminger. Towarzyszymy jej podczas kolejnych kradzieży, przy poznawaniu przybranych rodziców, cudownych przyjaciół, w czasie nauki czytania, a także wielkich strat, które przyniosła wszystkim wojna. Liesel i jej książki okazały się wsparciem dla wielu osób, kiedy wydawało się, że już nic nie może im pomóc. Książka pokaże nam niemiecką rodzinę, która nie popierała szaleństwa jakie ogarnęło Fuhrera. Rodzinę, która potrafiła ukrywać w swojej piwnicy żyda, mimo iż groził im za to najstraszniejszy z możliwych losów.

Złodziejka książek jest bez wątpienia książką, która niejednej osobie zapadnie głęboko w pamięci. Narracja jest bardzo ciekawa. Śmierć opowiada nieco z własnego doświadczenia, nieco przytacza wprost z pamiętnika Liesel, który postanowił do siebie przygarnąć. Zdarza się, że skaczemy podczas lektury w czasie, muskając delikatnie pewne wydarzenia, których oczekujemy później z przeogromną niecierpliwością. Język autora jest barwny i silnie działający na wyobraźnię. Rozpatrując książkę w kategorii dla młodzieży – spisał się on idealnie.