AKTUALNOŚCI‎ > ‎

2011/2012


 OTRZĘSINY

Niedawno swoje święto mięli uczniowie klasy I szkoły podstawowej, a teraz przyszedł czas na pierwszaków z gimnazjum :) Może i nie było tak uroczyście, ale na pewno uczniowie zapamiętają ten dzień na długo. Postarali się o to drugoklasiści (przy drobnej pomocy wychowawczyń: p. E.Rembowskiej i p. J.Smolnik), którzy przygotowali szereg zadań do wykonania. Były tu m.in. zadania wokalne, pokaz mody, reklama, ... rozgniatanie głową pomidorów ! A było o co walczyć ! Klasa, która zdobyła najwięcej punktów miała w ciągu 1 dnia mieć odpuszczone sprawdziany, kartkówki i odpytywanie. Nad sprawnym i uczciwym przebiegiem zadań czuwała komisja. Wygranymi okazały się obie klasy !    


      

  

PASOWANIE NA UCZNIA

Wtorek 15.11.2011 r. na długo pozostanie w pamięci uczniów klas pierwszych naszej szkoły. Odbyło się wtedy PASOWANIE NA UCZNIA. Ceremonia przebiegła w bardzo uroczystej atmosferze. Dzieci odświętnie ubrane, w granatowych biretach na głowach, zaprezentowali program artystycznym przygotowany specjalnie na tę okazję złożyli także uroczyste ŚLUBOWANIE.  

Po tym podniosłym akcie nastąpił moment samego pasowania, którego dokonał Pan Dyrektor.

Ten wyjątkowy dzień poprzedziły kilkutygodniowe przygotowania, podczas których uczniowie:

  1. poznali szkołę i jej pracowników, kolegów i koleżanki ze swojej i innych klas;

  2. kształtowali postawę właściwego zachowania się podczas zajęć, wycieczek i uroczystości szkolnych;

  3. nauczyli się wielu wierszy i piosenek na temat szkoły, Ojczyzny i bezpieczeństwa.

 

 JESTEM BEZPIECZNY NA DRODZE

    W listopadzie wśród uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej oraz w przedszkolu został ogłoszony cykl konkursów pt: „JESTEM BEZPIECZNY”. Zadaniem uczniów było za pomocą różnych technik plastycznych wyrazić, jak rozumieją hasło konkursu. Dla uczniów klas 2-3 został ogłoszony konkurs wiedzy o ruchu drogowym. 
    Honorowy patronat nad konkursami objęli: Komendant insp. Włodzimierz Kłobus z Komendy Powiatowej Policji w Zduńskiej Woli oraz Wójt Gminy Zduńska Wola Henryk Staniucha. Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy Urzędzie Gminy Zduńska Wola i Komenda Powiatowa Policji ufundowały nagrody dla wszystkich uczestników konkursów. 
    Pomysłodawcą akcji była Marzena Budzyńska-Górecka pedagog szkolny w Szkole Podstawowej.     
    Wśród uczniów klasy 2 i 3 prowadzony został konkurs wiedzy o bezpieczeństwie. Celem konkursu było sprawdzenie przez uczniów
swojej własnej wiedzy, zachowań i postaw. Uczniowie otrzymali do wypełnienia test z pytaniami i zadaniami. Treść pytań była zgodna z podstawą programową i treścią nauczania w klasach 2-3 oraz z informacjami przekazanymi przez asp. D. Kucharski podczas spotkań we wrześniu.
    6 grudnia 2011r. z okazji Mikołajek została przygotowana uroczystość rozstrzygnięcia i wręczenia laureatom dyplomów i nagród rzeczowych ufundowanych przez honorowych patronów naszej akcji. W apelu uczestniczyli uczniowie klas 1-3 oraz przedszkolaki. 
Na uroczystość przybyli znakomici goście:
  • Ewa Padzik sekretarz Urzędu Gminy Zduńska Wola, 
  • Antoni Wujda zastępca wójta Urzędu Gminy Zduńska Wola, 
  • insp.Zbigniew Polek za-ca Komendy Powiatowej Policji w Zduńskiej Woli 
  • asp. Jacek Kozłowski rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Zduńskiej Woli 
  • asp. Dariusz Kucharski zastępca sekcji ruchu drogowego 
Zanim zostały wręczone dyplomy, nagrody i wyróżnienia dla laureatów konkursów klasa 2 a pod kierunkiem p. Elżbiety Kacały wystawiła przedstawienie „Mikołajki”. 
Marzena Budzyńska -Górecka
UWAGA : pełna lista LAUREATÓW zamieszczona w zakładce SUKCESY
  
MIKOŁAJKI

     Każdego roku uczniowie uroczyście obchodzą MIKOŁAJKI. Każda klasa stara się organizować je na swój sposób. Uczniowie wymieniają się prezentami, po szkole spaceruje Mikołaj zaproszony przez Radę Rodziców i rozdający grzecznym:) uczniom i nauczycielom cukierki.  Klasy drugie szkoły podstawowej przygotowały uroczystości, na które zaproszono rodziców. Było przedstawienie oraz lekcja otwarta nt. zwyczaju obdarowywania się prezentami. A my zapraszamy Św. Mikołaja do nas za rok !
              Najpiękniejsze kolędy i pastorałki  ... FESTIWAL KOLĘD


Kilkunastu małych wokalistów i zespołów wokalnych wzięło udział w Międzyszkolnym Festiwalu Kolęd i Pastorałek, który 21 grudnia 2011 r. odbył się w naszej szkole. Przegląd zorganizowano w ramach unijnego projektu Mocni Sobą, który realizuje nasza szkoła.
W festiwalu wzięli udział uczniowie szkół podstawowych z terenu gminy i miasta Zduńska Wola. 
Uczestnicy podzieleni byli na kategorie wiekowe. Oprócz wokalistów kolędy i pastorałki śpiewały również działające w szkołach zespoły wokalne. Jury oceniało przede wszystkim umiejętności wokalne uczniów, interpretacje utworów i ich stopień trudności.
Świąteczny nastrój obecny był nie tylko w repertuarze festiwalu ale również scenografii i strojach wokalistów.
Wśród zaproszonych gości (prócz rodziców) byli także nauczyciele emeryci, przedstawiciele Urzędu Gminy Zduńska Wola, radni gminni, księża z pobliskich parafii.

JASEŁKA  `2011

W ostatnim dniu nauki starego roku 2011 w każdej klasie odbyło się spotkanie wigilijne z wychowawcami. Tego dnia sale lekcyjne wyglądały bardzo świątecznie. Na stolikach były świeczki, opłatki wigilijne i potrawy, w postaci ciast, cukierków, owoców i napojów. Gimnazjaliści przynieśli na swoje spotkania wigilijne śledzie, barszcz czerwony z uszkami, pieczone ryby. Każdy poczęstunek klasowy poprzedzony był życzeniami z symbolicznym opłatkiem.
Po tych zajęciach w sali gimnastycznej odbyło się przedstawienie jasełkowe. Program, który wraz z uczniami gimnazjum przygotowała pani Edyta Rembowska oraz pani Agnieszka Pluta było bardzo współczesne, gdyż nawiązywało do zachowań młodzieży. Wszyscy z wielkim spokojem i zadumą obejrzeli to przedstawienie. Wyjątkową scenografię przygotowała pani Aneta Sitek-Rutkowska, a oprawę muzyczną opracował pan Witold Furmańczyk.
 Na koniec rozstrzygnięto plastyczne konkursy świąteczne. Po wszystkim pan dyrektor podziękował wszystkim występującym i złożył życzenia nauczycielom, pracownikom i uczniom. Szkolne spotkania wigilijne zamknęły rok 2011. Spotkamy się w styczniu z nowymi pomysłami i chęciami na wszelkie zmiany.

W główne postacie wcielili się uczniowie klas II-ch: A.Kurzawa, H.Kołodziejczyk, I.Świerczyński, M.Suwald, Sz.Warszawski, J.Kalitka, P.Jasiak, M.Grzanka, K.Chojnacka, E.Pawlik, J.Warszawski

BAL KARNAWAŁOWY

 
W miniony czwartek (5 stycznia 2012r.) w naszej szkole odbyła się coroczna zabawa karnawałowa. Od godz. 17.00 do godz. 21:00 uczniowie wszystkich klas (od zerówki po trzecią gimnazjum) bawili się przy wtórze zespołu KONTRAST. Niektórzy co prawda na początku mieli trudności w rozluźnieniu się. Można było nawet pomyśleć, że założyli się, kto najdłużej wytrzyma siedząc pod ścianą. ALE JEDNAK NIE ! W trakcie zabawy prawie wszyscy z nich zapomnieli o wstydzie i bawili się wspólnie. 
Przygotowując przebrania dzieci wykazały się dużą pomysłowością. Rodzice mieli nie lada zadanie, aby z wykonaniem nadążyć za wyobraźnią swoich pociech. Efekt był imponujący ! Przy pomocy masek, peruk, makijaży i kolorowych ubrań uczniowie przeobrazili się w najróżniejsze postacie. Nie lada więc problem miało jury, którego zadaniem było wyłonić ten najokazalszy. Samorząd Uczniowski przygotował także i inne konkursy, w tym taneczny.
Rada Rodziców także czynnie włączyła się w przygotowania i zafundowała uczniom poczęstunek: hot dogi, owoce, słodycze i napoje. 
Bawiące się najmłodsze dzieci radowały serca obecnych rodziców. Niektóre z nich potrafią wspaniale tańczyć, naśladować znane gwiazdy. 
ZABAWA BYŁA SUUPERRR ! Szkoda, że trzeba będzie na następną czekać cały rok !

PROJEKT GIMNAZJALNY

W tym roku szkolnym po raz pierwszy uczniowie klas III-ch gimnazjum z naszej szkoły  przystąpili do realizacji projektów edukacyjnych. Pierwsza z grup uczniów pracowała z p. Anetą Sitek-Rutkowską i p.Witoldem Furmańczykiem. Tematem ich pracy była „MODA NASZYCH BABĆ I DZIADKÓW”. Uczniowie przygotowali opis mody lat 50-tych, 60-tych i 70-tych ilustrując to prezentacją multimedialną, zorganizowali także krótki pokaz mody. W całość wpleciono piosenki ze wspomnianych lat, m.in. Niemena, Beatlesów i grupy Boys. Do pomocy w przygotowaniach zaproszono zaprzyjaźnionych uczniów z innych klas. By móc zaprezentować szerokiej publiczności wyniki swej pracy, grupa postanowiła wpasować się w styczniowe święto i wykorzystać wizytę dziadków w szkole. 


 DZIEŃ BABCI I DZIADKA  

BABCIA i DZIADEK jak to dumnie brzmi ! Są  to najważniejsze osoby w życiu każdego dziecka. Nikt nie potrafi upiec takiego ciasta jak babcia i nikt nie umie opowiadać tak jak dziadek. Uczniowie naszej szkoły co roku pamiętali o swoich babciach i dziadkach, dlatego przygotowali dla nich klasowe uroczystości. Babcie i towarzyszący im dziadkowie zjawili się punktualnie i z niecierpliwością czekali na rozpoczęcie występów. Na scenie pojawili się mali aktorzy i po upewnieniu się, że wszyscy goście dotarli na miejsce, rozpoczęto występ. Było wiele pięknych wierszy o miłości, o wdzięczności za  to,  że  dziadkowie  zawsze  mają  czas. Nie brakło też występów wokalno-muzycznych. Wszyscy byli bardzo wzruszeni. Uczniowie cieszyli się, że mogą w tak odświętny sposób wyrazić swój szacunek dla dziadków, natomiast goście z dumą patrzyli na swoje wnuczęta. Na zebranych czekała jeszcze jedna niespodzianka. Dzieci przygotowały dla nich drobne upominki i własnoręcznie zrobione laurki, które wręczyły tuż  po zakończeniu. Potem babcie i dziadkowie zostali zaproszeni na kawę i ciasto. NASZE SPOTKANIA Z LUDŹMI SUKCESU ...

    W maju dwukrotnie zaprosiliśmy do naszej szkoły znanych ludzi; osoby, które przez swą działalność realizują swoje pasje. Byli to: rzeźbiarz Pan Wojciech Janczak oraz znany sportowiec - Artur Partyka
    Pan Wojciech Janczak (osoba niepełnosprawna) rzeźbą w drewnie zajmuje się od kilkudziesięciu lat.  Tematyka jego prac jest różnorodna. Przeważają tu jednak motywy sakralne. W trakcie spotkania Pan Wojciech przybliżył uczniom arkana swojej pracy twórczej. Mogli oni również zobaczyć niektóre rzeźby z bogatej kolekcji twórcy. Żywy kontakt z dziełami z pewnością na długo pozostanie w pamięci dzieci, za co serdecznie dziękujemy. 
    W ramach realizowanych przez uczniów gimnazjum projektów, grupa z nich, pracując pod okiem Pani Anity Mamos (nauczycielki wychowania fizycznego) przygotowała program o tym, jak ważny jest sport w życiu każdego człowieka. Uczniowie wykorzystali fakt, iż w tym czasie w naszej gminie przebywał z wizytą jeden z najlepszych polskich lekkoatletów w historii Pan Artur Partyka i zaprosili go do naszej szkoły. Podczas krótkiego wywiadu sportowiec opowiadał o początkach swej kariery, a także o udziale w Igrzyskach Olimpijskich.
 

2012 - ROK Janusza Korczaka

 W 2012 roku obchodzona jest 70. rocznica śmierci Janusza Korczaka i setna rocznica założenia przez niego Domu Sierot przy ulicy Krochmalnej w Warszawie. Dlatego decyzją Sejmu RP bieżący rok ustanowiono Rokiem Janusza Korczaka. Gmina Zduńska Wola, a przy tym wszystkie szkoły gminne aktywnie włączyły się w te obchody. W naszej placówce odbył się cykl zajęć z najmłodszymi uczniami nt. praw dziecka. Maluchy wykonywały rysunki, na których mogły pokazać jak rozumieją korczakowską ideę. Biblioteka szkolna ponadto przygotowała prezentację o życiu i twórczości Starego Doktora.  

Comments