AKTUALNOŚCI‎ > ‎

2012/2013LINK DO PRZYSZŁOŚCI 

młodzi * internet * kariera   


W naszej szkole już od kilku lat realizowane są działania dla uczniów klasy III gimnazjum związane z wyborem ich przyszłej ścieżki zawodowej. Tym razem skorzystaliśmy z pomocy Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, któraealizuje projekt „Link do przyszłości. Młodzi. Internet. Kariera”Celem tego projektu jest wspieranie młodych ludzi z małych miejscowości w planowaniu ich przyszłości zawodowej. Z ramienia szkoły organizacją spotkania zajęły się R.Walocha i K.Mazur-Raźniewska. „Zaprosiliśmy do nas młodego profesjonalistę z Wrocławia,Panią Iwonę Kanafę, menadżera Akademii 2.0 - szkoły specjalizującej się w nauczaniu języków obcych. Pani Iwona 
mówiła o sobie i swoich sukcesach zawodowych, zachęcała młodzież do podejmowania nowych zawodów i roli nowoczesnych technologii po to, by w przyszłości mieć nie tylko pracę, ale i satysfakcję ze swojego wyboru.” Spotkanie nie polegało jedynie na prelekcji gościa. Scenariusz przewidział również kilka zadań dla uczniów, m.in. quiz wiedzy o aktualnej sytuacji i trendach na rynku pracy. Dodatkowo uczniowie poznali zawody przyszłości, czyli profesje, na które przewidziane jest zapotrzebowanie. Po spotkaniu młodzież oceniła bardzo dobrze przygotowanie młodego profesjonalisty: „Doceniamy to, że osoba, z którą rozmawialiśmy, opowiadała o WŁASNYCH wyborach, doświadczeniach i o WŁASNEJ karierze. Jesteśmy pod wrażeniem tego, że tak młoda osoba, jaką jest Pani Iwona, w swoim życiu osiągnęła już tak wiele. To najbardziej motywuje nas do przemyśleń naszej przyszłości i tego, jaką szkołę wybierzemy”. 

DNI OTWARTE

W ubiegły piątek (15.03.2013 r.) nasze Gimnazjum otworzyło swoje drzwi dla przyszłych absolwentów klas szóstych. Uczestniczyli w niej uczniowie naszej podstawówki, uczniowie z Krobanowa i Wojsławic, a także szóstoklasiści ze Szkoły nr 7 ze Zduńskiej Woli. Połączyliśmy zajęcia z przedstawieniem, pokazami, konkursami i zawodami sportowymi. 
 

Cały ciężar organizacji wziął na siebie Samorząd Szkolny, który pracuje pod opieką p. Anity Mamos. To uczniowie dbali, by każda przybyła grupa czuła się swobodnie i poznała szkołę z każdej strony. Uczniowie z Janiszewic czuli się gospodarzami, oprowadzali, rozmawiali, odpowiadali na najbardziej nawet dziwne pytania. 

 
Nauczyciele ze swojej strony przygotowali zajęcia warsztatowe. Były to: zajęcia artystyczne (p.Aneta Sitek-Rutkowska), matematyczno-przyrodnicze (p.Monika Banaś-Winiarska i p.Agata Cieślak), historyczne (p.Agnieszka Cichowicz), informatyczne (p.Renata Walocha), językowe (p. Walentyna Czyż, p.Maciej Janiak). Do realizacji zajęć wykorzystano nowoczesny sprzęt dostępny w szkole: laptopy, tablice multimedialne, wizualizer, piloty do zajęć testowych i inne. Gości zachęcano do brania czynnego udziału we wszystkich przygotowanych atrakcjach. 
  
  

 

 

W szkole w tym dniu dla klas IV-VI SP i I-III GM odbył się konkurs „Π LICZBA WSZECH CZASÓW” - konkurs przygotowany przez p.Iwonę Andrzejewską. Jedną z konkurencji było nauczenie się i wymienienie jak największej liczby cyfr, które liczba "Π" ma po przecinku. Najlepsza okazała się w tej dziedzinie uczennica klasy VI b - Kasia Drwęska, która WYMIENIŁA AŻ 319 CYFR !!!!!!!!!      

 

Wszyscy uczniowie i goście mogli obejrzeć przedstawienie o Czerwonym Kapturku zrealizowane przez uczniów klasy IIIa gm i przez ich wychowawczynię - p. Justynę Smolnik. 

Zainteresowaniem wśród przybyłych uczniów cieszyła się wycieczka po szkole. Goście zwiedzali klasopracownie, ale także studio nagraniowe, siłownię, mogli zobaczyć w jaki sposób powstają audycje w szkolnym radiowęźle. O tym jak funkcjonuje szkoła, co oferuje swoim uczniom i jakie sukcesy i osiągnięcia mają jej uczniowie wszyscy mogli dowiedzieć się z przygotowanej prezentacji i folderów przygotowanych specjalnie na tę okazję. 

Na koniec odbyły się dwa towarzyskie mecze: w piłkę halową i siatkówkę. Za część sportową odpowiedzialni byli nauczyciele wychowania fizycznego - p.Anita Mamos i M.Matysiak.
 
W tym dniu też gościliśmy pana Wójta Gminy a także lokalne media, które orzekły, że nasza szkoła "KUSI NOWOCZESNOŚCIĄ".
Dzień Otwarty śmiało możemy zaliczyć do udanych i pozostaje nam tylko czekać na powtórkę!SPOTKANIE NAUCZYCIELI EMERYTÓW

Coroczną tradycją w naszej szkole jest spotkanie nauczycieli emerytów. Nasi byli wychowawcy bardzo chętnie goszczą w progach swojego byłego miejsca pracy. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Mogli obejrzeć występ uczniów gimnazjum, którzy w ten sposób postanowili zrealizować projekt gimnazjalny. Potem wszyscy usiedli przy kawie i cieście.

 Czy to bajka ... czy nie bajka ...

A było to tak ....

Pewnego dnia uczniowie klasy III a gimnazjum wraz z wychowawczynią, Panią Justyną Smolnik doszli do wniosku, że przyszedł czas na poważne zabranie się za naukę angielskiego L Wiadomo, nie każdego ten fakt ucieszył … ALE MUS TO MUS !  W

KOŃCU EGZAMIN ZA PASEM !  Ale żeby nie było tak jak zwykle: ławka, klasa, słuchawki na uszach, postanowili przygotować przedstawienie. NO TAK ! … NAUKA PRZEZ ZABAWĘ !!!! A i widzowie będą mieli nie lada powtórkę ! Myśleli o „Panu Tadeuszu”, „Dziadach”, a nawet o „Romeo i Julii” ! W końcu wymyślili ……CZERWONY KAPTUREK !

Wszyscy zgodnie dobierali sobie role:

Andżelika -  Little Red Riding Hood

Monika – drafty grandmother

Tomek – SUPER DAD

 Karolina – SUPER MOM

Łukasz – very very little rabit

Ola i Weronika - best friends of Red Riding Hood

Hubert - forester who take care of hunting traditions

Patryk – doctor House

Niezapomniane kreacje stworzyli: 

Sylwek, Ewa i Łukasz –  dark mysterious forest

Nad wszystkim próbowali zapanować: 

Julia i Artur .. announcers so … celebrities

UWAGA ! Ponieważ w klasie wszyscy się bardzo lubią i są na ogół „sympatyczni i grzeczni”, nie było komu powierzyć roli bad Wolf `a … po ciężkich poszukiwaniach i łamaniu głowy wybór padł na …. ucznia z klasy II b >J Mateusza  !

Przedstawienie wyszło SUUUPER ! Trzeba w tym miejscu podziękować także Pani Anecie Sitek za pomoc w przygotowaniu dekoracji.

…. A „Pan Tadeusz” ???????   … może poczekać ! J

UWAGA ! POWYŻSZE PODPISY W JĘZYKU ANGIELSKIM NIE POWINNY STANOWIĆ PODSTAW DYDAKTYCZNYCH :))))))))))))) JAK ZABAWA  ... TO ZABAWA !!

W wyjątkowym klimacie przebiegała w naszej szkole tegoroczna zabawa karnawałowa. Odbyła się 22 stycznia. By ją uświetnić, Rada Rodziców zaprosiła zespół CONTRACT. Dla uczniów przygotowano pokaz i lekcję ZUMBY, co podziałało na wszystkich, i tych dużych i tych małych, bardzo ośmielająco ! Po sali gimnastycznej poruszały się "niezwykłe stworzenia": wróżki, księżniczki, rycerze, pajacyki, baba-jagi, batmany i inne. Tym razem dzieci i ich rodzice puścili wodze fantazji, sięgnęli głęboko do szafy lub do portfela i wyczarowali stroje przecudnej urody. W rytmach wesołej muzyki bawili się wszyscy od najmłodszych do najstarszych. Nauczyciele też udowodnili, że w każdym dorosłym jest coś z dziecka i świetnie bawili się w kółkach   ze swoimi podopiecznymi. Brawa dla tych rodziców, którzy nie dali się długo prosić i tańczyli ze swoimi pociechami, udowodnili przecież, że potrafią się świetnie bawić. Właśnie o to chodzi ! Mieszanka tańca, radości i fantazji jeszcze nikomu nie zaszkodziła. 4 godziny zabawy minęły jak 4 minuty !  ZNOWU TRZEBA BĘDZIE CZEKAĆ CAŁY ROK NA POWTÓRKĘ !


 
ŻYJCIE NAM DZIADKOWIE 100 LAT !
    21 i 22 stycznia to dni, w które przypadają najsympatyczniejsze święta w naszym kalendarzu, pełne ciepła, niepowtarzalnego uroku, prawdziwej radości zarówno ze strony jubilatów, jak i wnucząt. Uczniowie klas młodszych corocznie przygotowują uroczystości dla swoich babć i dziadków. Jest zawsze mnóstwo piosenek, wierszy, a nawet tańców. A dziadkowie bardzo lubią podziwiać swoje pociechy i licznie gromadzą się w szkole.  
   
            
KARNAWAŁ CZAS ZACZĄĆ !!!
I się zaczął !... Co prawda w naszej szkole dopiero swój bal jako pierwsi mieli podopieczni przedszkola. Inni muszą jeszcze troszkę poczekać. Na balu pojawiły się wróżki, czarownice, piraci i jeszcze wiele, wiele innych postaci. Prócz tańców i zabaw uczniowie przeszli przez całą szkołę w bardzo długim korowodzie. BYŁO SUUPERR !

   JASEŁKA, JASEŁKA .... ZIELONA JODEŁKA !
Święta Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy, pełen serdeczności i radości. W tej podniosłej atmosferze oczekiwania, 21 grudnia (czyli w ostatni dzień, kiedy przyszliśmy do szkoły przed przerwą świąteczną) w szkole odbyły się JASEŁKA oraz klasowe wigilie. 
    W tym roku Jasełka przygotowali uczniowie klas IIb i IIIb szkoły podstawowej(podopieczni koła religijnego) pod opieką pani Grażyny Baczyńskiej. Dzieci świetnie czuły się w swoich rolach. Na scenie widzieliśmy Adama i Ewę, węża, aniołów, króli i pasterzy ... i oczywiście cóż by to było za przedstawienie bez Maryi i Józefa !
Po Jasełce uczniowie zgromadzili się w klasach na spotkaniach wigilijnych. Wszyscy życzyli sobie i nauczycielom zdrowia i radości i by mogli spotkać się wszyscy razem już w nowym 2013 roku.      
                        
              

MIKOŁAJKOWE CUDA 

Tłumy dzieci ze szkół podstawowych Gminy Zduńska Wola zapełniły w poniedziałek 10 grudnia 2012 r. salę gimnastyczną naszej szkoły. Odbyła się tu impreza „MIKOŁAJKOWE CUDA” zorganizowana przy współudziale Powiatowego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Zduńskiej Woli
Organizatorzy zaprosili katowickiego aktora Lecha Izdebskiego, znanego jako LESIO TRUSKAWEK. Na Sali bawiło się około 500 osób! Nie obyło się bez pląsów, piosenek i czarowania. 
W imprezie uczestniczyli wszyscy dyrektorzy szkół gminnych oraz sam Pan Henryk Staniucha - Wójt Gminy Zduńska Wola. Nad przebiegiem całej zabawy czuwała Pani Maria Donat – Dyrektor PCKSiR w Zduńskiej Woli. 
Na koniec nie mogło oczywiście obyć się bez odwiedzin św.Mikołaja, który obdarował wszystkich słodkościami. I w ten miły sposób wkroczyliśmy w czas oczekiwania na Boże Narodzenie.


  

"MIKOŁAJKOWA PRZEMIANA"  
czyli ... PASOWANIE NA CZYTELNIKA !

W tym roku szkolnym 7 grudnia to bardzo ważny dzień dla BIBLIOTEKI SZKOLNEJ. W tym dniu odbyła się uroczystość 
PASOWANIA UCZNIÓW KLASY I NA CZYTELNIKÓW ! 
  
  Aby uroczystość była ciekawa ... w świat bajkowych postaci wprowadzili wszystkich uczniowie klasy III a, którzy pod okiem wychowawczyni - Pani Elżbiety Kacały, przygotowali przedstawienie "MIKOŁAJKOWA PRZEMIANA". I tak na scenie zobaczyliśmy Stasia Kowalskiego z Brzozowego Gaju oraz jego mamę, a także: ŚNIEŻKĘ (bała się o krasnale), KOPCIUSZKA (który chciał iść na bal), BELLĘ (nie wiedziała, czy bestia uwierzy w jej miłość), KRASNALE (szukały Śnieżki), ANIOŁA (miał złamane skrzydło), TANCERKĘ (która zgubiła baletkę), PIRATA (zgubił mapę i lunetę), INDIANINA (brakło mu piór do pióropusza), BABĘ JAGĘ (zgubiła szklaną kulę) i WRÓŻKĘ.
    Po przedstawieniu pierwszaki złożyli przyrzeczenie, że będą dbali o książki i będą wiernymi czytelnikami. Następnie Pani Bibliotekarka Renata Walocha wraz z Panem Dyrektorem ofiarowali im pamiątkowe dyplomy i książeczki.

LILLA LATUS ... POETKA WŚRÓD GIMNAZJALISTÓW

„Zdradzę wam tajemnicę: nie czytamy poezji dlatego, że jest ładna. Czytamy ją, bo należymy do gatunku ludzkiego, a człowiek ma uczucia. Medycyna, prawo, finanse czy technika to wspaniałe dziedziny, ale żyjemy dla poezji, piękna, miłości...” 

    Takim cytatem z filmu „Stowarzyszenie Umarłych Poetów” rozpoczęła swoje spotkanie z naszą młodzieżą gimnazjalną zduńskowolska poeta LILLA LATUS, która 22 listopada odwiedziła nasza szkołę. Ten cytat to swego rodzaju credo artystyczne poetki. 
    Gościa przywitał dyrektor szkoły Paweł Nyklewicz oraz polonistka p. Elżbieta Janiak. 
    Licznie zgromadzona młodzież z zainteresowaniem wysłuchała wierszy oraz opowieści z licznych podróży poetki. Młodzi ludzie mieli również okazję obejrzeć zdjęcia ilustrujące ciekawe i barwne życie Lilli Latus, która mimo, że porusza się na wózku inwalidzkim, to z pasją realizuje swoje marzenia, udowadniając, że mimo przeciwności można się rozwijać i żyć bardzo aktywnie. Uważa, że w marzeniach tkwi siła sprawcza, bo wiele z nich udało jej się zrealizować. Twierdzi zresztą, że bariery są nie wokół nas, lecz w nas i czasami najtrudniej jest po prostu poprosić o pomoc. A gdy już się to uczyni, okazuje się, że wokół jest dużo życzliwych ludzi. Przekonała się o tym sama w czasie swoich wielu podróży, biorąc udział w rajdzie samochodowym, czy nurkując w Morzu Czerwonym. 
Poetka przeczytała również fragmenty swojej najnowszej książki pt. „Za drzwiami świata”, która zawiera relacje z podróży do najdalszych zakątków świata m.in. do Indii, Chin, Kenii, Meksyku, itd. Uczniowie pytali o początki pisarskiej drogi autorki, wrażenia z podróży oraz wysłuchali rad dotyczących pisania wierszy. Na koniec podziękowano poetce brawami oraz kwiatami. Lilla Latus jest autorką ośmiu książek, pisze również recenzje, artykuły, teksty piosenek, fraszki. Obecnie jest jurorem w konkursach poetyckich. Była wielokrotnie nagradzana za swoją twórczość Zajmuje się również tłumaczeniami z języka angielskiego. Jest członkiem Związku Literatów Polskich i Klubu Literackiego Topola w Zduńskiej Woli. Jej wiersze publikowano w prasie lokalnej, ogólnopolskiej oraz za granicą m.in. w USA, Australii, Włoszech, Czechach. Pracuje jako nauczycielka języka angielskiego.

OTRZĘSINY 2012 !
Wyjątkowe OTRZĘSINY pierwszaków z Gimnazjum przygotowali uczniowie klas II-ch. Wszystkie konkursy, zadania i konkurencje, w których miały brać udział "kociaki", były konsultowane z wychowawcami p.A.Cichowicz i M.Baluch. Było dużo śmiechu i dobrej zabawy !

Jak tradycja nakazuje,
Kotkom twarze się maluje.
 Wzorki, plamki i kreseczki,
Takie jak mają koteczki.
By na figle oraz psoty,
Nie miał Kot więcej ochoty.
A zadania, toż to męka,
Miauczał Kot i głośno stękał,

Skoki w dal, w górę i w bok,
Wykonywał każdy Kot.
Maszerował Kot do celu, 
Poganiaczy było wielu.
Lecz nie koniec tej wyprawy,
Do Salonu Kot przybywa,
A tu balsam włos przykrywa.
Nie z apteki czy Rossmana.
Zmywał Kot balsam do rana.

Koci przysmak do spożycia
Nie umilał kotom życia,
Delikatnie się obeszli,
Gdy tor przeszkód Koty przeszły,
Certyfikat im wręczono,
Że od chwili, co nastała,
kotów gawiedź /no, niemała/
Już do grona jest przyjęta
I uczniami okrzyknięta.


Tekst : Elżbieta Bielecka – Cimaszkiewicz
  

NAJWAŻNIEJSZY DZIEŃ DLA "PIERWSZAKÓW"

Od pierwszego dnia w naszej szkole, to jest od początku roku szkolnego minęły już niemalże 2 miesiące i nadszedł czas, aby najmłodsi uczniowie, oswojeni nieco z nowymi obowiązkami, złożyli przysięgę i zostali pasowani na pełnoprawnych członków Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Janiszewicach.

To był dla nich bardzo uroczysty dzień. Odświętnie ubrani w towarzystwie swego wychowawcy, pana Tomasza Kozłowskiego, dziarskim krokiem weszli na salę gimnastyczną, gdzie czekali już na nich starsi uczniowie, nieco stremowani rodzice oraz dyrektor szkoły wraz z innymi nauczycielami.

Po krótkiej części artystycznej w wykonaniu pierwszaków nadszedł czas na ślubowanie przy sztandarze. Aktu pasowania na ucznia dopełnił dyrektor, natomiast uczniowie z Samorządu Uczniowskiego podarowali młodszym kolegom po kilka potrzebnych w szkole rzeczy. 

Drugą część uroczystego dnia dzieci spędziły w klasach, gdzie rodzice przygotowali dla nich słodki poczęstunek.


DZIEŃ KRAWATA ... DZIEŃ SPÓDNICZKIPo raz kolejny Samorząd Uczniowski ze Szkoły Podstawowej podsunął pomysł na fajna zabawę. Tym razem ogłoszono 29 i 30 października DNIEM KRAWATA i DNIEM SPÓDNICZKI ! Zabawa była SUPER bo okazało się, że nie tylko panowie lubią krawaty, ale i nie tylko dziewczynki chodzą w spódniczkach !!! Klasy, których uczniowie założą krawaty i wszystkie dziewczęta przyjdą w spódniczkach zostały nagrodzone. A nagroda nie byle jaka ! Uczniowie mogą sobie wybrać jeden dzień, w którym nie będą odpytywani z żadnego przedmiotu ! Najlepszymi okazały się klasy III b i IV. A uczniom z samorządu GRATULUJEMY POMYSŁU !
    "ZDROWA BANIA"

 
W październiku tego roku fundacja "AMI" ze Zduńskiej Woli w ramach projektu „Dbam o swoje zdrowie psychiczne – program profilaktyczny o charakterze informacyjno – edukacyjnym w szkołach gimnazjalnych powiatu zduńskowolskiego” przeprowadziła zajęcia w naszej szkole. Psycholog rozmawiał z uczniami na tematy ściśle związane z problemami, chorobami na tle psychicznym oraz podstawowymi metodami pomocy w takich przypadkach. Młodzi ludzie poznali czym różni się zwykły "dół" od depresji, jak radzić sobie z sytuacjami stresowymi, a także gdzie mogą szukać pomocy w sytuacjach kryzysowych.

„KOCHAM, LUBIĘ, SZANUJĘ…NIE ŚMIECĘ”

Pod takim hasłem odbyła się tegoroczna akcja „Sprzątanie świata – Polska”, koordynowana i
 organizowana przez Fundację Nasza Ziemia i Fundację „Sprzątanie Świata – Polska”. Hasłem tym, nawiązującym do ludowej wyliczanki, fundacja zachęcała do refleksji nad stosunkiem do otaczającego świata i tego konsekwencjami. NIE MA DZIECI ... SĄ LUDZIE

Pod tym hasłem w naszej szkole obyły się 1 czerwca 2012 r. Gminne Obchody Roku Janusza Korczaka. Uczniowie przez przedstawienie przybliżyli postać Korczaka swoim kolegom, następnie wzięli udział w imprezie z okazji Dnia Dziecka.

W 2012 roku obchodzona jest 70. rocznica śmierci Janusza Korczaka i setna rocznica założenia przez niego Domu Sierot przy ulicy Krochmalnej w Warszawie. Dlatego decyzją Sejmu RP bieżący rok ustanowiono Rokiem Janusza Korczaka.

- Pamięć o dwóch wielkich, a zarazem skromnych ludziach – Januszu Korczaku i Ks. Janie Twardowskim oraz ich przyjaźń spowodowała, że spotykamy się tu dzisiaj – mówił podczas uroczystości Paweł Nyklewicz, dyrektor szkoły. – Ich obu cechowała dobroć, szacunek i życzliwość do drugiego człowieka.

Na uroczystościach nie zabrakło szacownych gości, a wśród nich m.in.: Elżbieta Modrzejew
ska - dyrektor delegatury Kuratorium Oświaty, Wojciech Rychlik - Starosta Powiatu Zduńskowolskiego, dyrektorzy szkół i przedszkoli gminnych, ks. Janusz Gozdalik - proboszcz parafii w Korczewie, radni gminni, Sylwester Witczak - prezes OSP w Janiszewicach.  Rolę gospodarza pełnił Wójt Gminy Zduńska Wola - Pan Henryk Staniucha oraz dyrektor naszej szkoły - Pan Paweł Nyklewicz.

 Podczas uroczystości nie zabrakło występów artystycznych. Uczniowie zaśpiewali piosenki, a także zaprezentowali przedstawienie przybliżające postać Janusza Korczaka jako człowieka, który w pełni poświęcił się dzieciom. Montaż słowno-muzyczny zaprezentowali uczniowie szkoły podstawowej (opiekun - Elżbieta Janiak oraz Joanna Gałka i Urszula Lepla) oraz gimnazjum (opiekun - Pani Edyta Rembowska). W trakcie części artystycznej zaprezentowano utwory, do których melodię napisał nasz nauczyciel muzyki - Pan Witold Furmańczyk. Scenografie przygotowała Pani Aneta Sitek-Rutkowska, za oprawę multimedialną odpowiedzialna była Pani Renata Walocha.

 Po oficjalnej części przyszła pora na zabawę. Na dzieci czekało wesołe miasteczko, konkursy i zawody sportowe, w tym Gminne Zawody Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych.

 


Comments