AKTUALNOŚCI‎ > ‎

2014/2015

POTYCZKI MATEMATYCZNE

Już po raz kolejny uczniowie naszej szkoły stanęli w szranki matematyczne ze swoimi kolegami ze szkół z całego powiatu. Tak jak co roku organizator, Zespół Szkół w Czechach, przygotował cały zestaw trudnych zadań dla uczniów klas IV-VI i gimnazjum. Uczniowie w ciągu godziny rozwiązywali cztery zadania przygotowane przez panią Czesławę Knul – prezesa Otwartej Pracowni Rozwijania Uzdolnień „Asymptota”. Następnie prace zostały zakodowane i sprawdzone przez nauczycieli matematyki. Ta edycja konkursu okazała się szczęśliwa dla naszych uczniów. Zajęliśmy bardzo wysokie miejsca !

w kategorii SZKOŁA PODSTAWOWA                       

Klasa IV

II miejsce drużynowo zajęli – W.Kabzińska, M.Szymańska, M.Kubiak

Klasa V

III miejsce – A.Placek

wyróżnienie – M.Michalska                    

Klasa VI

I miejsce – M.Włodarczyk

w kategorii GIMNAZJUM

Klasa I

wyróżnienie – M.Ilski

Klasa III

II miejsce – K.Jonczyk

Do konkursu uczniów przygotowywali następujący nauczyciele: mgr Monika Banaś – Winiarska, mgr Monika Bystra, mgr Mariola Baluch. Uczniom  gratulujemy osiągniętych wyników i życzymy dalszych sukcesów.


EGZAMIN GIMNAZJALNY
W tym roku 42 uczniów przystąpiło w naszej szkole do egzaminu gimnazjalnego. Życzymy im powodzenia ! :)
 

 
  

13-tu NAJLEPSZYCH !
    W roku 2014 przypada 100-lecie urodzin patrona naszej szkoły - ks. Jana Twardowskiego. By jak najlepiej wykorzystać tę okazję szkoła postanowiła wziąć udział w projekcie pod hasłem pn.: „ODEJŚĆ NA ZAWSZE, BY STALE BYĆ BLISKO…” - ks. Jan Twardowski w oczach młodych
    To przedsięwzięcie, włączone zostało w cykl wydarzeń artystycznych, edukacyjnych i popularnonaukowych realizowanych w różnych częściach Polski i za granicą. 
    Jednym z działań  było stworzenie dwóch utworów w STYLU RAP, opartych na fragmentach wierszy poety. Kolejnym etapem było nagranie materiału muzycznego i przesłanie go na adres fundacji "BoWarto". Aranżacją muzyczną i wyborem tekstów zajął się nauczyciel muzyki, pan Witold Furmańczyk, który do realizacji zaprosił uczennice klasy IIIb gimnazjum: Igę Kopania, Oliwię Szubert i Martę Nowicką.
    Do konkursu swój udział zgłosiło 146 placówek. Po wysłuchaniu nadesłanych materiałów konkursowych jury wyłoniło 15 ośrodków (2 szkoły ponadgimnazjalne, 13 gimnazjów). 
Wśród szkół  zaproszonych na przesłuchania konkursowe znalazła się nasza szkoła !!!!
„NOCNE GAWĘDY U KS. TWARDOWSKIEGO ..." 
czyli spotkanie integracyjne uczniów klas VI-ch 
ze szkół z Gminy Zduńska Wola

Po raz kolejny Zespół Szkół im. ks. Twardowskiego w Janiszewicach otworzył swoje drzwi dla kandydatów do gimnazjum. Jak co roku zaprosiliśmy do nas uczniów klas szóstych z Krobanowa i Wojsławic, którzy wraz z szóstoklasistami z naszej podstawówki, uczestniczyli w przygotowanym specjalnie programie. 
Zaproszeni uczniowie przybyli do nas pod opieką swoich wychowawczyń: Pani Lilli Leder (SP Krobanów) i Pani Jolanty Tomaszewskiej-Kijańskiej (SP Wojsławice). W spotkaniu uczestniczyli także rodzice zainteresowani placówką. Poznali warunki lokalowe naszej szkoły i jej bazę dydaktyczną, mogli porozmawiać z nauczycielami uczącymi w gimnazjum. 
W związku z tym, że program zaplanowano na godziny popołudniowe i miały trwać do późnych godzin wieczornych, impreza miała charakter dwudniowy. Wśród atrakcji przygotowanych przez szkołę dla licznie przybyłych gości znalazły się m.in. warsztaty plastyczne, zajęcia matematyczne, polonistyczne, językowe, informatyczne. Dużym zainteresowaniem cieszyło się laboratorium fizyczne, gdzie uczennice starszych klas przygotowały dla młodszych kolegów doświadczenia z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych, ale także materiałów codziennego użytku. 

 

 
 
Uczniowie uczestniczyli w „Konkursie wiedzy o liczbie PI” i w pokazie filmu nakręconego przez uczniów naszego gimnazjum „KU WOLNOŚCI”. Nie zabrakło zajęć sportowych i tanecznych. Goście mieli możliwość wprawek muzycznych w szkolnym studio nagraniowym. 
Do realizacji zajęć wykorzystano nowoczesny sprzęt dostępny w szkole: laptopy, tablice multimedialne, wizualizery, piloty do zajęć testowych i inne. Gości zachęcano do brania czynnego udziału we wszystkich przygotowanych atrakcjach. 
W organizację imprezy bardzo zaangażowali się uczniowie naszego gimnazjum, czuli się gospodarzami, oprowadzali gości, rozmawiali z nimi, odpowiadali na najbardziej nawet dziwne pytania. To oni dbali, by wszyscy przybyli czuli się tu swobodnie i poznali szkołę z każdej strony. 
Dzień Otwarty Szkoły był okazją do spotkania rówieśników ze szkół podstawowych z Gminy Zduńska Wola, do pokazania gościom panującego w szkole klimatu życzliwości, otwartości na drugiego człowieka i akceptacji. Mamy nadzieję, iż nasze przedsięwzięcie spełniło oczekiwania przybyłych i z wieloma z nich spotkamy się w nowym roku szkolnym, a zatem do zobaczenia we wrześniu.

"KU WOLNOŚCI", 
czyli historia II wojny światowej oczami młodzieży
W tym roku kilkoro uczniów klasy III b, w sposób bardzo nowatorski postanowiło zrealizować obowiązkowy projekt gimnazjalny. Postanowili przygotować scenariusz i na jego podstawie nakręcić film. Przyczynkiem do jego powstania były zainteresowania tematyką historyczną, a ściślej walkami partyzanckimi w okresie II wojny światowej. Inspiracją do powstania kilku scen m.in. dotyczących odbicia przyjaciela, była Akcja pod Arsenałem opisana przez A. Kamińskiego w "Kamieniach na szaniec". 
I tak oczom widzów ukazał się przejmujący, niezwykły obraz, któremu nadano znamienny tytuł: "KU WOLNOŚCI".
Projekt zainicjowali sami uczniowie, którzy o wsparcie poprosili p.Edytę Rembowską (nauczyciela j.polskiego). Pomysłodawcami i realizatorami projektu byli: Mateusz Szymczak, Dawid Witczak, Kamil Półgrabia, Sylwester Małek, Michał Gawron, Piotr Kusiak, Paweł Stefaniak, Mateusz Barczyński. O pomoc w nakręceniu filmu poprosili pana Macieja Maniewskiego, właściciela studia MKM.

film można obejrzeć na stronie:  https://www.youtube.com/watch?v=bC2a3rNwPDI


   

 
 


SZALEŃSTWO KARNAWAŁOWE ;)

Popatrzcie, jak bawiliśmy się podczas balu karnawałowego, zorganizowanego dzięki naszym rodzicom !

     

 

JASEŁKA
By tradycji stało się zadość tuż przed świętami Bożego Narodzenia w szkole zorganizowano uroczyste Jasełka. Przedstawienie przygotowała pani Grażyna Baczyńska wraz z grupą uczniów ze szkoły podstawowej. Tym razem nie obyło się bez "gości" ze wszystkich kontynentów, tak więc przed żłóbek przybyli JAPOŃCZYCY, INDIANKI, AFRYKANKI i HAWAJKI. Na koniec pan dyrektor podsumował konkursy związane z Bożym Narodzeniem.

  


  
WARSZTATY EDUKACYJNO-PROFILAKTYCZNE

Dla uczniów wszystkich klas gimnazjum odbyły się warsztaty edukacyjno-profilaktyczne o wpływ alkoholu i innych środków psychoaktywnych na zachowanie człowieka. Podczas warsztatów uczniowie nie tylko poznali zagrożenia wynikające z bycia pod pływem alkoholu lub jazdy z nietrzeźwym kierowcą, ale również doświadczyli skutków działania alkoholu. Uczniowie mięli okazję uzmysłowić sobie taki stan zakładając „alkogogle” - okulary symulujące stan nietrzeźwości.„MODA NA ŻYCIE BEZ NAŁOGÓW- JESTEM ODPOWIEDZIALNY ZA SIEBIE I INNYCH”
Pod taki hasłem szkolna grupa PaT zorganizowała happening profilaktyczny. Do udziału zaprosiliśmy uczniów klasy VI, a także grupy PaT ze szkoły w Czechach i Zapolicach. Na nasze zaproszenie odpowiedzieli także: sekretarz gminy p. E. Padzik, mł.bryg.mgr inż.M.Rosiński naczelnik wydziału operacyjno-prewencyjnego Straży Pożarnej w Zduńskiej Woli komendant Komendy Powiatowej Policji w Zduńskiej Woli p. ins. Wł. Kłobus, st. asp. R.Latus - asystent zespołu ds. nieletnich i patologii wydziału prewencji, dyrektorzy szkół - E.Wojtasik (Zespół Szkół w Czechach), A.Stępień (Zespół Szkół w Zapolicach).
Celem happeningu było zwrócenie uwagi na problem podejmowania przez młodzież zachowań ryzykownych, które mogą prowadzić do uzależnień a nawet do zarażenia się wirusem HIV. Projekt przygotował pedagog szkolny p.Marzena Budzyńska-Górecka wraz z podopiecznymi z grupy PaT.

Projekt składał się z 3 części. Pierwsza odnosiła się do  Światowego Dnia Walki z AIDS obchodzonego 1 grudnia.W drugiej młodzi aktorzy przedstawili spektakl „Zdaniem obuwia”, którego przesłaniem było to, że każdy z nas może zdecydować kim jest i kim może się stać. W ostatniej trzeciej część mogliśmy poznać idee Programu „Profilaktyka a TY” oraz prezentację multimedialną przedstawiającą wspomnienia z wyjazdu na Powiatowy Przystanek PaT do Wojsławic, Szadku i Pajęczna.

Wspólne zaśpiewanie hymnu „Nie wracajmy jeszcze na ziemię” oraz zaproszenie do zatańczenia „belgijki” wprowadziło w nastrój radości i chęci bycia ze sobą, integracji grup ze wszystkich szkół.


   
   
 
  


OBCHODY ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

Obchody rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości już na stałe wpisały się do kalendarza uroczystości szkolnych.Kształtowanie postaw patriotycznych to jeden z priorytetów wychowawczych szkoły. Uroczystą akademię w tym roku przygotowała p.A.Cichowicz wraz z uczniami klasy I a gimnazjum. Oprócz przypomnienia faktów historycznych związanych z tym tym świętem, dziewczęta z zespołu wokalnego przypomniały wszystkim zebranym szereg pieśni patriotycznych i legionowych.

 
        
 XIV ZAWODY STRZELECKIE ... ZAWODY W TENISIE STOŁOWYM

Już po raz 14. w klubie strzeleckim SOKÓŁ w Zduńskiej Woli odbyły się zawody z okazji 
ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI o Puchar Starosty Powiatu Zduńskowolskiego. Od kilku lat w zawodach tych z dużym powodzeniem startują uczniowie zarówno ze szkoły podstawowej jak i gimnazjum w Janiszewicach. Wyniki naszych uczniów przedstawiały się następująco:w kategorii szkół ponadpodstawowych:
BILSKA Angelika zajęła 2 miejsce z wynikiem 182 pkt
NOWICKA Marta zajęła 3 miejsce z wynikiem 181 pkt
NOWICKA Aleksandra zajęła 7 miejsce z wynikiem 174 pkt.
RUTA Gabriel zajął 13 miejsce z wynikiem 156 pkt

w kategorii szkół podstawowych:


FLAKOWSKA Zuzanna zajęła 9 miejsce z wynikiem 141 pkt
ZARZYCKI Mateusz zajął 11 miejsce z wynikiem 138 pkt.
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI to także okazja do corocznych zawodów w tenisie stołowym dziewcząt. Szkołę podstawową i gimnazjum reprezentowały po dwie uczennice (szkoła podstawowa - Julia Włodarczyk i Magda Michalska, gimnazjum - Kamila Raduch i Marta Nowicka). Marta Nowicka i Magda Michalska zdobyły III miejsca w swoich kategoriach.

 

OTRZĘSINY W GIMNAZJUM

  
        Pod koniec października w gimnazjum odbyły się długo oczekiwane otrzęsiny pierwszoklasistów. Imprezę przygotowali uczniowie klas II-ch oraz Samorząd Uczniowski.
        Okazało się, że nie tak łatwo zostać pełnoprawnym członkiem naszej szkoły !  Żeby zasłużyć sobie na to zaszczytne miano, "zwyczajowe koty" musiały wykazać się różnymi umiejętnościami i zmagać się z ekstremalnymi konkurencjami. 
        Widzowie podziwiali taniec z balonami, mogli przekonać się, który z uczniów lubi owoce, bowiem zadanie polegało na zjedzeniu jabłka… bez użycia rąk! Największy łasuch mógł wyszukać cukierka w misce pełnej piórek :-) a inni z zawiązanymi oczami musieli rozpoznać smaki zaserwowanych warzyw i owoców.   
     
  
 
   
Wyczyny pierwszaków oceniało zacne jury - uczniowie z klasy II. Podsumowując wszystkie punkty wybrano MISS i MISTERA OTRZĘSIN. 
        
Otrzęsiny 2014 przeszły do historii....
  

POLICYJNA AKADEMIA BEZPIECZEŃSTWA

   Kolejny raz w naszej szkole w ramach kwalifikacji do Wojewódzkiej Policyjnej Akademii Bezpieczeństwa gościliśmy uczniów klas drugich z terenu powiatu zduńskowolskiego.


    Eliminacje odbywały się dwuetapowo: konkurs wiedzy o bezpieczeństwie i konkurs sprawności fizycznej.

    Naszą szkołę reprezentowało dwoje uczniów – Oliwia Nowak z klasy IIa (przygotowana przez p.Iwonę Kołodziejczyk) i Bartosz Staniewski z klasy IIb (przygotowany przez p.Elżbietę Urbaniak-Kacałę). Pomimo bardzo dobrego wyniku uczniowie nie zakwalifikowali się do wojewódzkiego finału.

    Zawody odbywały się pod czujnym okiem przedstawicieli zduńskowolskiej komendy: st.sierż. Jarosława Nawrockiego, st.asp. Rafała Mrozika, st.asp. Roberta Latusa, sierż.sztab. Anny Wiśniewskiej i st.asp. Jacka Kozłowskiego.

Dzieciaki w szkole miały okazję poznać maskotkę policyjną, którą jest  KOMISARZ BŁYSK !

    Nagrody najlepszym zawodnikom wręczali: ins.Włodzimierz Kłobus, Wójt Gminy Zduńska Wola Henryk Staniucha oraz p. Aneta Antosiak przedstawicielka Prezydenta Miasta Zduńska Wola.    


 


GMINNY DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
14 października tego roku był dla naszej szkoły dniem wyjątkowym. W związku z obchodami Gminnego Dnia Edukacji Narodowej gościliśmy dyrektorów i nauczycieli wszystkich gminnych szkól i przedszkoli. W uroczystości brali udział: pani Elżbieta Różycka ( starszy wizytator Delegatury Kuratorium Oświaty w Sieradzu), radni gminni oraz jako współgospodarze - przedstawiciele Gminy Zduńska Wola: Wójt Gminy Henryk Staniucha i Sekretarz Gminy Ewa Padzik. 
Pan Dyrektor Paweł Nyklewicz zaprosił wszystkich zgromadzonych do obejrzenia występów artystycznych, przygotowanych przez uczniów gimnazjum pod kierunkiem Edyty Rembowskiej. Uroczystość uświetnił występ zespołu wokalnego SUNRISE prowadzonego przez pana Witolda Furmańczyka. W przygotowaniach uczestniczyli także inni nauczyciele: Aneta Sitek-Rutkowska (scenografia), Agnieszka Cichowicz (przygotowanie recytatorskie) i Renata Walocha (oprawa medialna).
         
 
 

Na koniec uroczystości Pan Henryk Staniucha wręczył nagrody Wójta Gminy nauczycielom z gminnych placówek oświatowych, którzy w swojej pracy zawodowej osiągnęli szczególne sukcesy, wykazali się kreatywnością i zaangażowaniem. Nauczyciele z naszej szkoły, którzy zasłużyli na to szczególne wyróżnienie to: Paweł Nyklewicz, Agnieszka Cichowicz, Bożena Witkowska, Renata Walocha i Tomasz Kozłowski.
 

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH
Każdego roku w październiku w naszej szkole obchodzony jest Dzień Języków Obcych. Imprezę przygotowali nauczyciele języka angielskiego (Justyna Smolnik, Aleksandra Kiedrowska, Daniela Frącala) oraz nauczyciel języka rosyjskiego (Ewa Kanturska-Dybek). 
Uczniowie - reprezentacji każdej z klas, odpowiadali na pytania dotyczące języków. uczniowie klasy VI (Bartek Jędrzejak, Hubert Śmiglewski, Kuba Mrozik) powiedzieli wiersz w j.rosyjskim. Dodatkowo piosenkę pt. "ALLELUJA" z repertuaru Leonarda Cohena zaśpiewał uczeń klasy III a, Kevin Kaźmierczak. 
 
DZIEŃ CHŁOPCA
Każdego roku dziewczęta w naszej szkole nie zapominają o swoich kolegach z klasy. Nie zabrakło tradycyjnych upominków dla chłopców. Było sporo zabawy i śmiechu. 
Dziewczęta z klasy II b przygotowały dla chłopaków nie lada zadania. Musieli tańczyć, odpowiadać na pytania, ale najtrudniejszym było to, kiedy koledzy musieli wykazać się znajomością .... MAKIJAŻU! N
ie lada trudność sprawiło im rozróżnienie, który kosmetyk do czego służy !  Finał jednak okazał się nadzwyczaj "zachwycający" :)

 

 
JAK TO ... Z CHROBRYM BYŁO
To że uczyć można przez zabawę udowadnia pani od historii - Agnieszka Cichowicz. Tym razem zaproponowała uczniom klas V-ch, by przygotowali scenki opowiadające o Bolesławie Chrobrym. Dzieci ochoczo zabrały się do przygotowań. Stroje, pomysły na przedstawienie konkretnych historii ujawniły ich zdolności teatralne. 
  
 
 
 
WYCIECZKA DO KOMENDY POWIATOWEJ POLICJI
W ZDUŃSKIEJ WOLI
Zajęcia w szkole to nie tylko lekcje i siedzenie w ławce szkolnej. Uczyć można się także podczas wycieczek. Klasa III wybrała się "z wizytą" do KOMENDY POWIATOWEJ POLICJI W ZDUŃSKIEJ WOLI. Uczniowie  spotkali się z funkcjonariuszami różnych wydziałów, którzy opowiedzieli im na czym polega ich praca, obejrzeli sprzęt jaki jest na wyposażeniu Policji, w tym pojazdy służbowe - każdy miał możliwość przymierzyć czapkę policyjną, kamizelkę kuloodporną i odblaskową. Pan Tomek, wychowawca klasy, stwierdził, że największe wrażenie na uczniach zrobiła wizyta w policyjnej strzelnicy. 
Wycieczka miała charakter profilaktyczny.INAUGURACJA NOWEGO ROKU SZKOLNEGO

1 września odbyła się w naszej szkole uroczysta inauguracja nowego roku szkolnego 2014/2015. Znowu przed nami 10 miesięcy wytężonej pracy. Zgromadzonych na sali gimnastycznej uczniów, rodziców i nauczycieli przywitał Pan Dyrektor Paweł Nyklewicz, który wyraził nadzieję, że uczniowie chętnie podejmą kolejne wyzwania stawiane przed nimi w nowym roku szkolnym. Szczególne słowa Pan Dyrektor skierował do uczniów klasy I szkoły podstawowej, którzy jako pierwsi skorzystają z darmowego podręcznika przygotowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Comments