AKTUALNOŚCI‎ > ‎

2016/2017
OTRZĘSINY

Otrzęsiny uczniów klas pierwszych to już tradycja w naszej szkole. Uroczystość  została przygotowana z rozmachem przez przedstawicieli klas drugich pod czujnym okiem opiekunów: p. Moniki Banaś- Winiarskiej oraz p. Justyny Smolnik.

Nie zabrakło konkurencji, w których uczniowie musieli się  wykazać spostrzegawczością, szybkością czy siłą. A wśród nich: przeciąganie liny, slalom z przeszkodami, wyścigi nocników, czy bieg taczek na czas ! Nie zabrakło oczywiście elementu literackiego ;) Na podstawie satyrycznego opowiadania "o rodzince" poszczególni uczniowie- pierwszoklasiści musieli czujnie reagować na odpowiednie hasło.

Zwieńczeniem programu był taniec KALINKA, do którego włączyli się zarówno starsi uczniowie, jak i ci pretendujący do miana ucznia :-), a nawet obecni nauczyciele.

Adekwatną (kocią) scenografię przygotowała pani Aneta Sitek-Rutkowska.

PASOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW NA UCZNIA

 15 listopada 2016 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość Pasowania pierwszoklasistów na uczniów. W obecności całej społeczności szkolnej: dyrekcji, nauczycieli,  rodziców i uczniów  grupa 18 pierwszoklasistów zaprezentowała swoje umiejętności zdobyte w ciągu ponad dwóch miesięcy nauki. Uczniowie recytowali wiersze, śpiewali piosenki i tańczyli. Po części artystycznej złożyli ślubowanie na sztandar szkoły. Aktu Pasowania na ucznia dokonał dyrektor Szkoły Paweł Nyklewicz oraz wychowawczyni pierwszaków Pani Elżbieta Urbaniak Kacała. Od Samorządu Uczniowskiego dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i słodkie rożki. Po zakończeniu części oficjalnej czekał na dzieci w klasie poczęstunek przygotowany przez ich rodziców.

                                                                                WYCIECZKA .... DO KRAINY BOMBEK

W dniu 27.10.2016 r. pierwszoklasiści wraz z przedszkolakami i rodzicami uczestniczyli w wycieczce do Fabryki Ozdób Choinkowych w Piotrkowie Trybunalskim. Podczas zwiedzania zakładu, dzieci po kolei obejrzały i poznały wszystkie etapy powstawania bombek oraz różnych ozdób szklanych. Ponadto, uczniowie uczestniczyli w warsztatach, podczas których spróbowali swoich sił i dekorowali bombki według własnego pomysłu. Powstałe ozdoby na pewno znajdą swoje miejsce na choince.


SPORTOWA CZOŁÓWKA !!!

Do kolejnych sukcesów uczniów szkoły w Janiszewicach dopisać można ostatnie osiągnięcia sportowe, którymi może pochwalić się szkoła. W ciągu ostatniego roku uczniowie zajmowali czołowe miejsca w zawodach sportowych na szczeblu gminnym, rejonowym czy wojewódzkim. Wynikiem wspólnej pracy pod nadzorem pani Anity Mamos było zajęcie II miejsca przez dziewczęta ze Szkoły Podstawowej i IV przez reprezentantki Gimnazjum w podsumowaniu rywalizacji sportowej w Powiecie Zduńskowolskim w roku szkolnym 2015/2016.

W Powiatowych Zawodach Strzeleckich uczniowie zajęli drużynowo I miejsce, natomiast w Powiatowej Gimnazjadzie w piłce ręcznej oraz Powiatowych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Mini Piłce Ręcznej dziewczęta uplasowały się na II pozycji.

ŚNIADANIE DAJE MOC 

udział w akcji ogólnopolskiej

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dziecko ma energię do nauki, lepiej koncentruje się podczas lekcji i ma siłę do zabawy. To najlepszy START w nowy dzień. Dzieci z klasy 0 i klas II-ch uzyskały cenne wskazówki nt. zdrowego odżywiania. Uczniom przybliżono 12 zasad zdrowego żywienia, a wszystko zakończyło się wspólnie przygotowanym i skonsumowanym śniadaniem !
 


Regulamin szkolnego konkursu na plakat
promujący książkę – NOWOŚĆ WYDAWNICZĄ!


Cele konkursu:

  • rozwijanie kreatywności plastycznej młodzieży,
  • rozbudzanie zainteresowań czytelniczych wśród uczniów,
  • aktywizowanie uczniów poprzez uczestnictwo w konkursach.

Tematyka konkursu:

  • plakat powinien nawiązywać tematycznie do książki dla dzieci i młodzieży – nowości wydawniczej
  • ma promować książkę i zachęcać do jej przeczytania

Zasady uczestnictwa:

  • konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas IV-VI (I kategoria) oraz gimnazjum (II kategoria)
  • technika wykonania plakatu pozostaje dowolna (może być wykorzystana grafika komputerowa),
  • plakat powinien być w formacie A4 lub A3,

Termin składania prac – od 3.11.2016r. do 25.11.2016r.

do pani Justyny Ignatowskiej lub pani Anety Sitek-Rutkowskiej.

Zachęcamy do udziału i zaprezentowania własnej kreatywności!


KONSULTACJE DLA RODZICÓW (dni otwarte)

W dniu 9 listopada w godzinach 17.00 - 19.00 w szkole odbędą się konsultacje - dni otwarte.


AKADEMIA POLICYJNA Kolejny raz nasi uczniowie wzięli udział w eliminacjach do wojewódzkiego konkursu Akademii Policyjnej. Naszą szkołę reprezentowało dwoje uczniów z klasy IIb – Kinga Matusiak z klasy i Mateusz Giezek. Eliminacje odbywały się dwuetapowo: konkurs wiedzy o bezpieczeństwie (do którego uczniów przygotowała p.Iwona Kołodziejczyk) i konkurs sprawności fizycznej (do którego uczniowie zostali przygotowani przez p. Tomasza Kozłowskiego). Pomimo bardzo dobrego wyniku uczniowie uzyskali czwarty wynik i niestety nie zakwalifikowali się do finału wojewódzkiego.


 


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ ... na wybiegu ;)

W tym roku postanowiliśmy nietypowo świętować ten wyjątkowy dzień. Zaprosiliśmy wszystkich uczniów na ... POKAZ MODY! Uczniowie pokazali jak postrzegają nauczycieli różnych przedmiotów. Tak więc zobaczyliśmy pana od muzyki i wf-u, panią katechetkę, plastyczkę, a nawet KRÓLOWĄ NAUK - MATEMATYCZKĘ. Jako ostatni na wybiegu pokazał się oczywiście UCZEŃ - DYREKTOR ! 
Ale ... ale ...! Żeby nie być dłużnymi, wszyscy zobaczyli także przedstawicieli braci uczniowskiej ! W uczniów wcielili się ... nauczyciele ! Naszym oczom ukazali się: uczeń-luzak, uczennica-prymuska, uczeń-sportowiec, uczniowie - wersja egzaminacyjna ;), brum! brum! uczeń-cyklista, no i na koniec ... uczennice-modelki.
Na koniec naszego show popis taneczny dały uczennice klasy IV a.
Inscenizacja została przygotowana przez polonistkę - panią Annę Stobiecką, scenografię opracowała pani Aneta Sitek-Rutkowska, a prezentację multimedialną pod czujnym okiem pani Ani wykonały uczennice kl.VI b - Marta Szymańska i Ania Wolska. 

          


   


DZIEŃ Papieski
Paweł II na zawsze pozostanie w naszej pamięci. Aby 
uhonorować pamięć o tym wspaniały Polaku, 16 października ustanowiono Dzień Papieski. Z tej okazji 17 października w naszej szkole obchodziliśmy kolejną rocznicę wyboru Jana Pawła II na papieża. Uroczystość przygotowała pani  Agnieszka Pluta z pomocą uczennic z klasy III gimnazjum. Głównym motywem uroczystości było rozważanie na temat miłosierdzia. Ponadto przypomniano pełen zawiłości i dowodów wiary życiorys naszego papieża. Występ urozmaicony był prezentacją multimedialną, a także odśpiewaniem przez wszystkich ulubionej pieśni Jana Pawła II - BARKI.


ZABAWA KLOCKAMI BAMP
We wrześniu  odbyły się  warsztaty matematyczne dla jednych z najmłodszych uczniów naszej szkoły, dla klasy 2a, z wykorzystaniem klocków BAMP. Warsztaty przygotowały i przeprowadziły: pani mgr Monika Banaś - Winiarska oraz mgr Agnieszka Cichowicz. Klocki edukacyjne BAMP to elastyczne kolorowe słomki, które łączymy ze sobą za pomocą plastikowych łączników. W ten sposób mamy nieograniczone możliwości tworzenia dowolnych kształtów.
Celem tych zajęć było stworzenie robota poprzez połączenie brył geometrycznych zbudowanych z klocków. A oto kilka fotek z tych zajęć:

   


ALMANACH  PROFILAKTYKI – 

HISTORIA ZDARZEŃ PROFILAKTYCZNYCH

Pod takim hasłem w dniach 12 i 13 października 2016 roku na terenie Gminnych Gimnazjów w Janiszewicach i w Czechach odbyły się autorskie warsztaty profilaktyczne skierowane do wszystkich uczniów klas gimnazjum prowadzone przez p. ANDRZEJA PIASECKIEGO

Celem warsztatów było uświadomienie młodemu człowiekowi i prezentacja wybranych, często tragicznych w skutkach sytuacji i zdarzeń wynikających z obcowania z wszechobecnymi truciznami, jakimi są alkohol, narkotyki czy dopalacze. W najnowszej odsłonie programu profilaktycznego, główny nacisk położono na pokazanie, że nikt nie jest w stanie przezwyciężyć trujących, obezwładniających i pozbawiających możliwości przeżycia skutków spożycia używek i ich działania na ludzki organizm. Do aktywnego wykonywania poszczególnych ćwiczeń zaproszono obecną młodzież, aby uświadomić, iż sytuacje te mogą dotknąć każdego z nich. Jednocześnie poprzez te przykłady uświadamiano uczniom, że to, co mają najcenniejszego, czyli życie, mogą stracić poprzez jedną nieprzemyślaną decyzję, złudną chwilę fałszywej wolności.

Warsztaty zostały w całości sfinansowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy Urzędzie Gminy Zduńska Wola.

 


DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

Każdego roku we wrześniu nauczyciele języków obcych włączają się do ogólnopolskich obchodów DNIA JĘZYKÓW OBCYCH i organizują w szkole przedsięwzięcia, które mają zachęcać uczniów do ich nauki. 

W tym roku każda z klas przygotowała krótką prezentację wybranego przez siebie kraju. Dodatkowo, by wspierać  kompetencje czytelnicze naszych uczniów, klasy musiały w swoje pokazy wpleść TEMATYKĘ KSIĄŻKI.

Tak więc na naszej szkolnej scenie pojawili się turyści z Norwegii, Szkot grający na dudach (prawie prawdziwych), francuska tancerka, modelki rodem z Hiszpanii, Parys i boginie oraz włoscy konferansjerzy. 

Każda z prezentacji wiele mówiła o każdym kraju, a szczególnym zainteresowaniem uczniów cieszyły się humorystyczne scenki charakterystyczne dla każdej narodowości.


oryginalnie ubrany Szkot grał na równie oryginalnych dudach   

"norwescy turyści" z klasy II a ;) 


baguette i croissant to jedzonko typowe dla Francuzów

 

można by rzec "Francja elegancja" ... ale to akurat elegancja rodem z Hiszpanii :)

konferansjerzy z klasy III a

trudny wybór Parysa

Comments