AKTUALNOŚCI‎ > ‎

2016/2017


Komunikat ŁÓDZKIEGO KURATORA OŚWIATY w sprawie miejsca realizacji obowiązku szkolnego

Na podstawie Uchwały nr XXXIV/250/2017 Rady Gminy Zduńska Wola, z dnia 30 marca 2017r., w związku z ustawą z dnia 14 grudnia 2016 r. przepisy wprowadzające ustawę – PRAWO OŚWIATOWE, Dyrektor Szkoły w Janiszewicach informuje, że 
począwszy od dnia 1 września 2017 r. miejscem realizacji obowiązku szkolnego dzieci zamieszkałych wsie: 

MOSTKI,  SUCHOCZASY,  KŁADY,  DIONIZÓW,  OPIESIN,  JANISZEWICE,  BENIAMINÓW,  MACIEJÓW,  KAROLEW,  OCHRANIEW,  HENRYKÓW 1,  WYMYSŁÓW 

będzie Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Janiszewicach.


WARSZTATY Z ROBOTYKI  

    
Chcąc w przyszłości prawidłowo wpływać na rozwój technologiczny całego świata, już dziś musimy
 zadbać o kształcenie przyszłych inżynierów. Dlatego, wychodząc naprzeciw  tym oczekiwaniom w naszej szkole uruchomiony został nowy cykl zajęć pozalekcyjnych – warsztaty z robotyki.

Więcej o zajęciach można przeczytać w zakładce KOMPETENCJE INFORMATYCZNE.FESTIWAL PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ ... jako obchody Święta 3 Maja

fotoreportaż


    
  ROCZNICA KATYŃSKA
fotoreportaż


      EKO-teatrzyk

Z okazji przypadającego w dniu 22 kwietnia Światowego Dnia Ziemi, klasa 2c przygotowała dla koleżanek i kolegów z zeróweczki krótkie przedstawienie pt. ,,Niewielki, ale śliczny Wiosenny Teatrzyk Ekologiczny". Dzieci przypomniały o konieczności dbania o środowisko. Nad występem dzieci czuwała pani Joasia Gałka.

MISTRZOWIE ORTOGRAFII NA START !

„Dobrze pisać to znaczy czynić myśl widzialną” 
Ambrose Bierce
         W tradycję Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Janiszewicach już od kilku lat wpisana została organizacja zmagań ortograficznych uczniów wszystkich klas szkoły podstawowej z terenu naszej gminy. W tym roku odbyła się XIV edycja Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego MAŁY MISTRZ ORTOGRAFII i III edycja Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego MISTRZ ORTOGRAFII. 
        Honorowy patronat objął Wójt Gminy Zduńska Wola pan Henryk Staniucha. Koordynatorami konkursu byli nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej i nauczyciele poloniści szkoły w Janiszewicach. 
        W konkursie wzięło udział 32 uczniów ze szkół podstawowych z terenu Gminy Zduńska Wola, którzy zmagali się z zestawem konkursowym składającym się z dwóch części: tekstu dyktanda i testu sprawdzającego wiedzę i umiejętności z zakresu ortografii i interpunkcji. 
        6 kwietnia 2017 roku podczas uroczystości podsumowującej wyniki konkursu dyplomy potwierdzające udział w ortograficznych zmaganiach oraz nagrody wręczył wszystkim uczestnikom i laureatom Wójt Gminy Zduńska Wola pan Henryk Staniucha.


     
   
   Uroczystość uatrakcyjniły występy artystyczne grupy teatralnej FANABERIA uczniów z Janiszewic, którzy wykazali się niezwykłymi umiejętnościami aktorskimi, wokalnymi i tanecznymi. Mali artyści zaprezentowali przedstawienie „Ananasy z naszej klasy” przygotowane pod kierunkiem Pani Agnieszki Pośpiech. Na zakończenie uczeń klasy IVa Aleksander Urban wykonał utwór „Faded” Alana Walkera. 
        Laureatom pogratulowano sukcesu, a wszystkim uczestnikom podziękowano za udział w konkursie, zachęcając jednocześnie do wzięcia udziału w zmaganiach z ortografią w następnym roku szkolnym.


OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ TEATRU czyli 
                          ... FANABERIA NA SCENĘ !!!


Chcąc wpisać się w obchody MIĘDZYNARODOWEGO DNIA TEATRU, uczniowie szkoły podstawowej przygotowali przedstawienie „Ananasy z naszej klasy”. Do grupy teatralnej pod nazwą FANABERIA Pani Agnieszka Pośpiech zaangażowała uczniów spędzających czas na szkolnej świetlicy. Mali aktorzy doskonale wczuli się w role samochwał, zazdrośników, modelek, czy wagarowiczów. Spektakl nie mógł obyć się także bez piosenek i wspólnego tańca. Występ długo oklaskiwany był przez publiczność … długo też pozostanie w naszej pamięci.


           

Przedstawienie uświetniło także inne bardzo ważne wydarzenie, które miało miejsce tego dnia – PASOWANIE NA CZYTELNIKA. Uczniowie klasy pierwszej złożyli uroczyste przyrzeczenie, dając wyraz swojego szacunku do książki i obiecali być rzetelnymi czytelnikami. Odwołując się do fragmentu przedstawienia pierwszaki usłyszeli: „Bo jak mówi stare przysłowie: co poznasz za młodu, to zostanie w głowie”.


Na pamiątkę tego dnia mali uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i książeczki z polskimi legendami zakupione przez Radę Rodziców.

UCZYMY SIĘ RATOWAĆ

Udzielanie pierwszej pomocy jest obowiązkiem każdego ! O tym, jak w prawidłowy sposób to robić mieli okazję dowiedzieć się uczniowie klasy II szkoły podstawowej w Janiszewicach. Warsztaty dla nich przeprowadzili o rok starsi koledzy. Trzecioklasiści pod okiem pani Marzeny Budzyńskiej-Góreckiej i Iwony Kołodziejczyk przygotowali zajęcia, na których pokazywali m.in. układanie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej, a także omówili zasadę przywracanie tętna i oddechu, czyli resuscytacji. Każdy z uczniów mógł samodzielnie ćwiczyć na fantomie będącym elementem zestawu ćwiczeniowego, który szkoła otrzymała w ramach programu edukacyjnego RATUJEMY I UCZYMY RATOWAĆ. Program ma na celu wyszkolenie młodych ludzi, by w razie potrzeby przełamali obawy przed udzielaniem pomocy innym.
PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

Nauka w szkole ... ważna sprawa !!!!! Jednak 21 marca zajęcia szkolne w swoje ręce postanowił wziąć Samorząd Uczniowski. Kultywując motto  "nauka przez zabawę" na samym początku zorganizowaliśmy wspólne gotowanie, a dokładniej wszyscy uczniowie mięli za zadanie przygotować ZDROWE ŚNIADANKO ! Poszły w ruch deski do krojenia, noże i widelce. A było co kroić: pomidorki, ogóreczki, biały i żółty serek, rzodkieweczka ... 


 

W kolejnej części na wszystkich czekał konkurs piosenki. Tutaj zaprezentowali się uczniowie ze szkoły podstawowej. Szacowne jury oceniało surowo, ale sprawiedliwie. Panowie mięli nie lada orzech do zgryzienia, w szranki stanęli uczniowie niemalże z każdej klasy, duety i soliści. W końcu werdykt: 
III miejsce zajęła M.Cyk z kl.6a 
II miejsce zajęła Z.Manitta z kl.6a
I miejsce zajęła M.Stefańska z kl.6a


   

W dalszej części dnia odbył się mecz. ALE NIE LADA MECZ ! Mecz między uczniami i nauczycielami. Po stronie nauczycieli stanęły Panie I.Andrzejewska, J.Ignatowska (ostre jak przed tablicą) i Panowie W.Furmańczyk, E.Sadza, T.Kozłowski i P.Kaniewski (panowie jak zwykle w formie). Nauczyciele chcąc pokazać uczniom, że nie są tacy źli postanowili przegrać mecz 4:5.

Uczniowie klas młodszych chcąc definitywnie rozprawić się z panią zimą przygotowali tradycyjne Marzanny, które pod czujnym okiem Pana Tomka Kozłowskiego zostały spalone.

Na koniec dnia na wszystkich czekało ognisko z pieczonymi ziemniaczkami. 
PYYCHHAAAA !!!!!!!! DZIEŃ BABCI I DZIEŃ DZIADKA W SZKOLE W JANISZEWICACH

 

21 i 22 stycznia - to dni zaznaczone w niektórych kalendarzach na czerwono -  Dzień Babci i Dzień Dziadka. Są to niejednokrotnie najważniejsze osoby w życiu każdego dziecka. Nikt przecież nie upiecze takiego ciasta jak babcia, ani nie opowie historyjek jak dziadek.

Uczniowie młodszych klas szkoły w Janiszewicach, co roku pamiętają o swoich babciach i dziadkach, ale w tym roku przygotowali wyjątkową uroczystość. Pod opieką swoich wychowawców przygotowali wspólny "Koncert dla babci i dziadka", na który składały się utwory muzyczne grane  przez uczniów każdej klasy na różnych instrumentach oraz piosenki  śpiewane dla około 200 gości.

Koncert odbył się na pięknie udekorowanej sali gimnastycznej, która w tym dniu zmieniła się w salę widowiskową.

Babcie i towarzyszący im dziadkowie zjawili się punktualnie i z niecierpliwością czekali na rozpoczęcie koncertu. Wszyscy byli bardzo wzruszeni Dzieci cieszyły się, że mogą w tak odświętny sposób wyrazić swój szacunek dla dziadków, natomiast goście z dumą i miłością patrzyli na swoje wnuczęta.

Ostatnią niespodzianką dla babć i dziadków był słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.


 


Znalezione obrazy dla zapytania olimpus 
LAUREACI OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY MITOLOGICZNEJ
W listopadzie w naszej szkole została przeprowadzona Ogólnopolska Olimpiada Mitologiczna OLIMPUS, której celem była popularyzacja i poszerzenie wiedzy na temat wierzeń religijnych starożytnego Rzymu i Grecji. W jej wyniku komisja wyłoniła laureatów, wśród których 8. miejsce zdobyła uczennica klasy 6b Wiktoria Kabzińska, a miejsce 14. zajął Adam Kozłowski, uczeń klasy 5. Wszyscy zgłoszeni uczniowie znaleźli się w pierwszej 40. startujących (na 3979 uczestników!). Musimy także wspomnieć o osobach, które tak wspaniale przygotowały uczniów do konkursu, a były to: Pani Anna Stobiecka oraz Pani Justyna Ignatowska. 
Wszystkim serdecznie gratulujemy ! 


Wiersze ocalają to, co podeptane…

30 stycznia 2017r. uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w Wieczorze poetyckim poświęconym twórczości ks. Jana Twardowskiego. Spotkanie zostało zorganizowane z okazji 11-tej rocznicy śmieci księdza Jana, który jest patronem naszej szkoły. 

                W rolę prowadzącej wcieliła się uczennica klasy IV a Julia Kosztowna. O najważniejszych faktach z życia księdza przypomniał uczeń klasy VI b Filip Mikosiński, który przygotował prezentację multimedialną. Ze szczególną uwagą podziwialiśmy wiersze prezentowane przez uczniów, którzy przedstawili własne interpretacje tekstu. Wszyscy zostali nagrodzeni gromkimi brawami. 

Jesteśmy przekonani, że tego typu spotkanie to dobry sposób na uczczenie pamięci naszego patrona i upowszechnianie Jego dorobku poetyckiego, bo jak sam mówił Wiersze ocalają to, co podeptane.
ZABAWA CHOINKOWA - fotoreportaż
 


JASEŁKA - fotoreportaż 

W tym roku szkolnym bożonarodzeniowe Jasełka postanowiliśmy przygotować w formie KONCERTU KOLĘD.

          


ATOM - 

CENTRUM EDUKACYJNE W NASZEJ SZKOLE !

9 grudnia 2016 roku w klasie II a i II b w ramach Mikołajek odbyły się zajęcia fizyczno - chemiczne zorganizowane przez panią mgr Monikę Banaś- Winiarską oraz panią mgr Justynę Smolnik, a poprowadzone przez Centrum Edukacyjne Atom. Uczniowie na tych zajęciach robili doświadczenia z suchym lodem, a także uczyli się jak zrobić gluta - zabawkę domowej roboty.


 

 

 

 

 

 

 

 

 


FOTOREPORTAŻE:

MIKOŁAJKOWE CUDA:


ANDRZEJKOWE WRÓŻBY:


        

ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA:


    ŚWIĘTO ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ  NIEPODLEGŁOŚCI

   Za sprawą realizacji bardzo ciekawego pomysłu tegoroczne obchody święta odzyskania przez Polskę niepodległości w naszej szkole przebiegły wyjątkowo ! Do przygotowania uroczystej akademii, którego podjęła się klasa IIIa gimnazjum poproszono uczniów z klas drugich szkoły podstawowej. Maluchy spisały się na medal i to właśnie Ci uczniowie zawładnęli szkolną sceną. Razem ze starszymi kolegami brali udział w poszczególnych scenach, a poza tym zaprezentowali znane pieśni powiązane z historią naszego kraju. Całości dopełniła dopracowana w każdym szczególe scenografia wykonana przez pod kierunkiem pani Anety Sitek Rutkowskiej. Scenariusz przygotowała pani Iwona Andrzejewska, natomiast najmłodsi aktorzy zostali przygotowani przez swoich wychowawców: panią Iwonę Kołodziejczyk, panią Joannę Gałkę oraz pana Tomasza Kozłowskiego.                                                 

                                                                     

 

NASI AKTORZY :) 

OTRZĘSINY

Otrzęsiny uczniów klas pierwszych to już tradycja w naszej szkole. Uroczystość  została przygotowana z rozmachem przez przedstawicieli klas drugich pod czujnym okiem opiekunów: p. Moniki Banaś- Winiarskiej oraz p. Justyny Smolnik.

Nie zabrakło konkurencji, w których uczniowie musieli się  wykazać spostrzegawczością, szybkością czy siłą. A wśród nich: przeciąganie liny, slalom z przeszkodami, wyścigi nocników, czy bieg taczek na czas ! Nie zabrakło oczywiście elementu literackiego ;) Na podstawie satyrycznego opowiadania "o rodzince" poszczególni uczniowie- pierwszoklasiści musieli czujnie reagować na odpowiednie hasło.

Zwieńczeniem programu był taniec KALINKA, do którego włączyli się zarówno starsi uczniowie, jak i ci pretendujący do miana ucznia :-), a nawet obecni nauczyciele.

Adekwatną (kocią) scenografię przygotowała pani Aneta Sitek-Rutkowska.

PASOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW NA UCZNIA

 15 listopada 2016 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość Pasowania pierwszoklasistów na uczniów. W obecności całej społeczności szkolnej: dyrekcji, nauczycieli,  rodziców i uczniów  grupa 18 pierwszoklasistów zaprezentowała swoje umiejętności zdobyte w ciągu ponad dwóch miesięcy nauki. Uczniowie recytowali wiersze, śpiewali piosenki i tańczyli. Po części artystycznej złożyli ślubowanie na sztandar szkoły. Aktu Pasowania na ucznia dokonał dyrektor Szkoły Paweł Nyklewicz oraz wychowawczyni pierwszaków Pani Elżbieta Urbaniak Kacała. Od Samorządu Uczniowskiego dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i słodkie rożki. Po zakończeniu części oficjalnej czekał na dzieci w klasie poczęstunek przygotowany przez ich rodziców.

                                                                                WYCIECZKA .... DO KRAINY BOMBEK

W dniu 27.10.2016 r. pierwszoklasiści wraz z przedszkolakami i rodzicami uczestniczyli w wycieczce do Fabryki Ozdób Choinkowych w Piotrkowie Trybunalskim. Podczas zwiedzania zakładu, dzieci po kolei obejrzały i poznały wszystkie etapy powstawania bombek oraz różnych ozdób szklanych. Ponadto, uczniowie uczestniczyli w warsztatach, podczas których spróbowali swoich sił i dekorowali bombki według własnego pomysłu. Powstałe ozdoby na pewno znajdą swoje miejsce na choince.


SPORTOWA CZOŁÓWKA !!!

Do kolejnych sukcesów uczniów szkoły w Janiszewicach dopisać można ostatnie osiągnięcia sportowe, którymi może pochwalić się szkoła. W ciągu ostatniego roku uczniowie zajmowali czołowe miejsca w zawodach sportowych na szczeblu gminnym, rejonowym czy wojewódzkim. Wynikiem wspólnej pracy pod nadzorem pani Anity Mamos było zajęcie II miejsca przez dziewczęta ze Szkoły Podstawowej i IV przez reprezentantki Gimnazjum w podsumowaniu rywalizacji sportowej w Powiecie Zduńskowolskim w roku szkolnym 2015/2016.

W Powiatowych Zawodach Strzeleckich uczniowie zajęli drużynowo I miejsce, natomiast w Powiatowej Gimnazjadzie w piłce ręcznej oraz Powiatowych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Mini Piłce Ręcznej dziewczęta uplasowały się na II pozycji.

ŚNIADANIE DAJE MOC 

udział w akcji ogólnopolskiej

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dziecko ma energię do nauki, lepiej koncentruje się podczas lekcji i ma siłę do zabawy. To najlepszy START w nowy dzień. Dzieci z klasy 0 i klas II-ch uzyskały cenne wskazówki nt. zdrowego odżywiania. Uczniom przybliżono 12 zasad zdrowego żywienia, a wszystko zakończyło się wspólnie przygotowanym i skonsumowanym śniadaniem !

 


AKADEMIA POLICYJNA Kolejny raz nasi uczniowie wzięli udział w eliminacjach do wojewódzkiego konkursu Akademii Policyjnej. Naszą szkołę reprezentowało dwoje uczniów z klasy IIb – Kinga Matusiak z klasy i Mateusz Giezek. Eliminacje odbywały się dwuetapowo: konkurs wiedzy o bezpieczeństwie (do którego uczniów przygotowała p.Iwona Kołodziejczyk) i konkurs sprawności fizycznej (do którego uczniowie zostali przygotowani przez p. Tomasza Kozłowskiego). Pomimo bardzo dobrego wyniku uczniowie uzyskali czwarty wynik i niestety nie zakwalifikowali się do finału wojewódzkiego.


 DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ ... na wybiegu ;)

W tym roku postanowiliśmy nietypowo świętować ten wyjątkowy dzień. Zaprosiliśmy wszystkich uczniów na ... POKAZ MODY! Uczniowie pokazali jak postrzegają nauczycieli różnych przedmiotów. Tak więc zobaczyliśmy pana od muzyki i wf-u, panią katechetkę, plastyczkę, a nawet KRÓLOWĄ NAUK - MATEMATYCZKĘ. Jako ostatni na wybiegu pokazał się oczywiście UCZEŃ - DYREKTOR ! 
Ale ... ale ...! Żeby nie być dłużnymi, wszyscy zobaczyli także przedstawicieli braci uczniowskiej ! W uczniów wcielili się ... nauczyciele ! Naszym oczom ukazali się: uczeń-luzak, uczennica-prymuska, uczeń-sportowiec, uczniowie - wersja egzaminacyjna ;), brum! brum! uczeń-cyklista, no i na koniec ... uczennice-modelki.
Na koniec naszego show popis taneczny dały uczennice klasy IV a.
Inscenizacja została przygotowana przez polonistkę - panią Annę Stobiecką, scenografię opracowała pani Aneta Sitek-Rutkowska, a prezentację multimedialną pod czujnym okiem pani Ani wykonały uczennice kl.VI b - Marta Szymańska i Ania Wolska. 

          


   


DZIEŃ Papieski
Paweł II na zawsze pozostanie w naszej pamięci. Aby 
uhonorować pamięć o tym wspaniały Polaku, 16 października ustanowiono Dzień Papieski. Z tej okazji 17 października w naszej szkole obchodziliśmy kolejną rocznicę wyboru Jana Pawła II na papieża. Uroczystość przygotowała pani  Agnieszka Pluta z pomocą uczennic z klasy III gimnazjum. Głównym motywem uroczystości było rozważanie na temat miłosierdzia. Ponadto przypomniano pełen zawiłości i dowodów wiary życiorys naszego papieża. Występ urozmaicony był prezentacją multimedialną, a także odśpiewaniem przez wszystkich ulubionej pieśni Jana Pawła II - BARKI.


ZABAWA KLOCKAMI BAMP
We wrześniu  odbyły się  warsztaty matematyczne dla jednych z najmłodszych uczniów naszej szkoły, dla klasy 2a, z wykorzystaniem klocków BAMP. Warsztaty przygotowały i przeprowadziły: pani mgr Monika Banaś - Winiarska oraz mgr Agnieszka Cichowicz. Klocki edukacyjne BAMP to elastyczne kolorowe słomki, które łączymy ze sobą za pomocą plastikowych łączników. W ten sposób mamy nieograniczone możliwości tworzenia dowolnych kształtów.
Celem tych zajęć było stworzenie robota poprzez połączenie brył geometrycznych zbudowanych z klocków. A oto kilka fotek z tych zajęć:

   


ALMANACH  PROFILAKTYKI – 

HISTORIA ZDARZEŃ PROFILAKTYCZNYCH

Pod takim hasłem w dniach 12 i 13 października 2016 roku na terenie Gminnych Gimnazjów w Janiszewicach i w Czechach odbyły się autorskie warsztaty profilaktyczne skierowane do wszystkich uczniów klas gimnazjum prowadzone przez p. ANDRZEJA PIASECKIEGO

Celem warsztatów było uświadomienie młodemu człowiekowi i prezentacja wybranych, często tragicznych w skutkach sytuacji i zdarzeń wynikających z obcowania z wszechobecnymi truciznami, jakimi są alkohol, narkotyki czy dopalacze. W najnowszej odsłonie programu profilaktycznego, główny nacisk położono na pokazanie, że nikt nie jest w stanie przezwyciężyć trujących, obezwładniających i pozbawiających możliwości przeżycia skutków spożycia używek i ich działania na ludzki organizm. Do aktywnego wykonywania poszczególnych ćwiczeń zaproszono obecną młodzież, aby uświadomić, iż sytuacje te mogą dotknąć każdego z nich. Jednocześnie poprzez te przykłady uświadamiano uczniom, że to, co mają najcenniejszego, czyli życie, mogą stracić poprzez jedną nieprzemyślaną decyzję, złudną chwilę fałszywej wolności.

Warsztaty zostały w całości sfinansowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy Urzędzie Gminy Zduńska Wola.

 


DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

Każdego roku we wrześniu nauczyciele języków obcych włączają się do ogólnopolskich obchodów DNIA JĘZYKÓW OBCYCH i organizują w szkole przedsięwzięcia, które mają zachęcać uczniów do ich nauki. 

W tym roku każda z klas przygotowała krótką prezentację wybranego przez siebie kraju. Dodatkowo, by wspierać  kompetencje czytelnicze naszych uczniów, klasy musiały w swoje pokazy wpleść TEMATYKĘ KSIĄŻKI.

Tak więc na naszej szkolnej scenie pojawili się turyści z Norwegii, Szkot grający na dudach (prawie prawdziwych), francuska tancerka, modelki rodem z Hiszpanii, Parys i boginie oraz włoscy konferansjerzy. 

Każda z prezentacji wiele mówiła o każdym kraju, a szczególnym zainteresowaniem uczniów cieszyły się humorystyczne scenki charakterystyczne dla każdej narodowości.


oryginalnie ubrany Szkot grał na równie oryginalnych dudach   

"norwescy turyści" z klasy II a ;) 


baguette i croissant to jedzonko typowe dla Francuzów

 

można by rzec "Francja elegancja" ... ale to akurat elegancja rodem z Hiszpanii :)

konferansjerzy z klasy III a

trudny wybór Parysa

Comments