spotkania autorskie

SPOTKANIE AUTORSKIE
Dorota Mularczyk

Czy książki może pisać każdy? Mieliśmy okazję zapytać o to autorkę książek dla dzieci i młodzieży, panią Dorotę Mularczyk. Pani Dorota opowiadała o swoich inspiracjach, o tym jak powstała jej pierwsza książka. Poznaliśmy etapy pracy pisarza.

Autorka przygotowała i przeprowadziła dla uczniów kilka cykl zajęć w formie zabawy Mix- maraton, czyli co kto chce:

• Dla najmłodszych uczniów przeprowadziła zajęcia „OPOWIEŚCI ZE ŚWIATA PSZCZÓŁ, CZYLI WSPANIALE ZORGANIZOWANA SPOŁECZNOŚĆ”,  na których opowiadała o społeczności tych owadów.
  • Zajęcia "PISAĆ KAŻDY MOŻE" przeznaczone były dla trzecioklasistów. Podczas nich uczniowie mogli stworzyć  własne opowiadanie. Wszyscy z wielkim zaangażowaniem wzięli się do wymyślania bohaterów, umiejscawiali ich w określonym przez siebie czasie i miejscu.
  • Uczniowie klas 6-ch mieli warsztaty "JAM JEST AKTOR" . Szóstoklasiści doskonale poradzili sobie z wcieleniem się w wybrane postacie z opowiadania o smoku. Niektórzy naprawdę doskonale interpretowali czytany tekst. Zarówno dziewczęta, jak i chłopcy grając poszczególne postaci wykazali się doskonałą dykcją i swobodą sceniczną.

D.Mularczyk opowiedziała także o swoich książkach, o genezie ich powstania, a także o tym jakich bohaterów każda z nich kryje.

książki: Magiczny świat tuż za płotem, Przejście 1, Przejście 2, Kotopiramidon, Pies, który mówi.

Andrzej Sznajder

W ramach odbywającej się GRY ULICZNEJ, Miejska Biblioteka Publiczna im. J.Szaniawskiego w Zduńskiej Woli zorganizowała spotkanie autorskie z dziennikarzem, historykiem i pisarzem Andrzejem Sznajderem, autorem historycznej książki „Sekrety Sieradza i Zduńskiej Woli”. Andrzej Sznajder jako niezależny dziennikarz współpracuje z łódzkim miesięcznikiem kulturalnym „Kalejdoskop”, lwowskim „Kurierem Galicyjskim” i białoruskim „Magazynem Polskim”. Na spotkaniu opowiadał młodym gimnazjalistom co skłoniło go do napisania "Sekretów...". A opowiadał niezwykle ciekawie. Jedna z zapowiedzi tej książki brzmi: "Po wielowiekowej rywalizacji drogi Sieradza i Zduńskiej Woli splatają się w książce, która opowiada o ich największych sekretach. Zapraszamy do odkrycia historii przeklętego dworu nad rzeczką Tymianką i mrocznego wnętrza sieradzkiego Alcatraz. Poznajmy specjalne gatunki piwa, które niegdyś zduńskowolski browar ważył dla kobiet i… dzieci. Sieradz pochwali się Lwem Starowiczem, a Zduńska Wola swoim Nikiforem! Antoni „Antoine” Cierplikowski stanie się fryzjerem królów i królem fryzjerów, a Michał Faktor wymyśli make-up i odmieni wygląd kobiecych twarzy na całym świecie. Historie księdza Brzezińskiego, Apteki Staromiejskiej, noblistki Ady Yonath czy pocztowego szlaku zainteresują nie tylko mieszkańców obu miast."